Gomora ekocida v Hybernské

Autorská divadelní esej – pamflet – báseň volně inspirovaná knihou Roberta Saviana Gomora. Scénicky a zvukově opulentní inscenace Chemického divadla v novém open air nastudování v Kampusu Hybernská.

Neapol. Vidět Neapol a zemřít. Moře, památky, pizza. Sladký život. Jen to vedro. To vedro… Ne. Neapol. Nebo ne Neapol. Neapol ne. Neviditelná volná ruka trhu, neviditelná ruka volného trhu, volný trh neviditelné ruky. Kontejnery zboží, moře padělků, chemické látky. Všechno. Dobře dávkovaná smrt. Camorra. Mafia. Systém. Kapitalismus. Bída a hnus. Sníh. Sen. Tohle ne.

Inscenace gomora ekocida zobrazuje svět camorry, vlivné neapolské mafie, která sužuje nejen okolí Neapole. Staví před diváky obrazy důvěrně známé obyvatelům italského jihu, související s ekologickými a sociálními dopady „podnikání“ mafií: hory nelegálního zboží procházejícího neapolským přístavem, hořící skládky, kontejnery toxického odpadu na mořském dně, oblasti zasypané odpadky, stižené rakovinou a předčasným vymíráním obyvatelstva, developerské monstrprojekty a sociálně vyloučené lokality, ve kterých stát nemá žádnou váhu a z nichž téměř nejde uniknout. Přesto – a právě proto – se v inscenaci Chemického divadla snoubí vysoké s nízkým, hrůzné se směšným, smrad s fascinací, čímž vzniká komplexní, až surreálný obraz přesahující hranice vyslovitelného.

Mafie se adaptovaly; už dávno nejsou „společenstvím cti“. Stejně tak jim již nejde jen o prostituci, vybírání výpalného nebo trh s drogami. Investují svůj kapitál a vrhly
se i na „legálnější“ oblasti podnikání: odpadové hospodářství, developerské projekty nebo služby související s turistickým průmyslem. Dopady jejich aktivit se projevují i ve střední Evropě v podobě nových komerčních objektů, turistické infrastruktury, rozpadajících se památek, masové komerce a rostoucích nájmů. Dnešní dění například v širším centru Prahy s děním (nejen) na italském jihu a obecně s organizovaným zločinem souvisí více, než jsme si obvykle ochotni připustit.

Autoři: Vojtěch Bárta, Ondřej Novotný
/volně na motivy Roberta Saviana v překladech Alice Flemrové/
Dramaturgická spolupráce: Aneta Fodorová, Ondřej Novotný
Hudba: Elia Moretti
Scénografie: Jana Hauskrechtová
Kostýmy: Hannah Saleh
Zvuk: Roman Džačár
Světla: Michal Horáček
Grafika: Rozálie Vašíčková
Foto: Michaela Škvrňáková
Hrají: Ha Thanh Špetlíková, Maxime Mededa, Zbyšek Humpolec / Martin Krupa, Jakub Jelínek, Matěj Pour
Režie: Vojtěch Bárta 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Po představení následuje také koncert THE GOOSE IS COOKED (začátek ve 22:00):

Elektroakustický bicí soubor, ve kterém vystoupí Elia Moretti, Andrés Silva, Jakub Švejnar, Václav Šafka a Matěj Sýkora. Je to nesmyslné uctívání, ve kterém se prolíná maracas se salsou spolu s experimentální improvizací a strhujícím soneem. Tyto ztřeštěné praktiky, kde je tancování zakázané, nabídnou temperamentní pohled na postmoderní umění.

15. 9. 18:00 MAFIE MEZI PRAHOU A PALERMEM (diskuse)
Povídání s italianistkou a překladatelkou Roberta Saviana Alicí Flemrovou, dokumentaristkou Zuzanou Piussi a kriminologem Petrem Kupkou o mafiích v ČR a ve světě a jejich zobrazení v umění a publicistice. Moderuje Jan Bělíček. Vstupné na diskusi je dobrovolné.

MAG#art2friends