Gran Turismo v kinech

Film Gran Turismo se inspiruje neuvěřitelným skutečným příběhem týmu outsiderů – hráče, kterému se v životě zatím příliš nedařilo (Archie Madekwe), neúspěšného bývalého automobilového závodníka (David Harbour) a idealistického manažera závodního týmu (Orlando Bloom). Jsou rozhodnuti riskovat naprosto vše, aby se společně pokusili uspět v jednom z nejnáročnějších sportovních odvětví na světě.

Na filmu Gran Turismo se podílelo také české studio UPP. Supervizor Viktor Müller vytvořil s kolegy vizuální efekty, které připomínají záběrování a grafické prvky ze stejnojmenné hry.

Mladý hrdina Jann se zapojí na začátku do virtuálních závodů. Jeho talentu si všimnou agenti z automobilových stájí a posadí ho do skutečného závodního auta. Jann zažívá opravdové přetížení a stres ze závodního okruhu. Okusí také život v týmu, kdy každé zaváhání může být fatální. To potvrdil v rozhovoru pro The Sunday Times i skutečný závodník Jann Mardenborough. Připomněl, že součástí příběhu je i jeho kolize na západoněmeckém okruhu Nürburgring. V zatáčce přezdívané Flugplatz ztratil v roce 2015 kontakt s asfaltem a narazil do zátarasů. Dostal se až do hlediště, kde fatálně zranil jednoho diváka. I to bude součástí snímku, který se slibuje kromě závodění také vhled do duše závodníka.

Martin Hrnčíř

Gran Turismo je film o splněných přáních,“ říká Neill Blomkamp (District 9, Elysium), který film natočil podle skutečného příběhu Janna Mardenborougha, jehož cesta na pozici závodního jezdce patří mezi ty nejpozoruhodnější vůbec. „Můžete mít úžasné reakce i všechny potřebné schopnosti, ale teprve když se řítíte rychlostí skoro 300 kilometrů za hodinu pár centimetrů od dalšího auta musíte dokázat, že na to skutečně máte. A právě to se podařilo Jannovi Mardenboroughovi.

Filmový Mardenborough byl odjakživa fanouškem automobilových závodů. Jakožto naprosto obyčejný kluk z dělnické rodiny je posedlý hraním videohry Gran Turismo, aby si vyzkoušel simulované závody, ale domnívá se, že nikdy nepozná vzrušující pocity z toho, jaké to je, když opravdu usednete do závodního speciálu… dokud se v rámci hry Gran Turismo nezúčastní soutěže proti těm nejlepším z nejlepších a nezíská šanci získat místo v závodním týmu GT Academy společnosti Nissan. Naprosto obyčejného Brita si mezi tisícovkami jiných vybere svérázný marketingový manažer, začne ho učit cynický bývalý závodník, který má své nejlepší roky již za sebou, dostane šanci posadit se za volant jednoho z nejrychlejších závodních vozů, které kdy lidstvo vyrobilo – a jakožto reprezentant značky Nissan se v jejích špičkových vozech objeví v tak slavných závodech, jako je 24 hodin Le Mans.

Blomkamp se k režii tohoto filmu dostal díky své dlouholeté lásce k autům – která v sobě spojují mechaniku, technické dovednosti, umění a design. Představoval pro něj vzrušující možnost ukázat, co taková auta skutečně dokážou. „V případě podobných filmů se někdy můžete potýkat s pokušením zpracovat všechno digitálně. Natočit zkrátka pár záběrů pozadí, vytvořit digitální auta, herce zasadit do virtuálního kokpitu. Ale v našem případě je všechno skutečné, a tím myslím opravdu naprosto všechno. Pokud divákovi na plátně ukážeme herce, který řídí auto, skutečně se v daném záběru po trati pohybuje rychlostí, která se velice blíží té, jakou by v daném záběru měl jet.“

Jedním z důvodů, proč Davida Harboura (Jim Hopper ze Stranger Things) projekt zaujal, bylo to, že se i v ostatních postavách odráží Mardenboroughův příběh outsidera. „Jackův příběh je také příběhem někoho, kdo neměl zatím příliš štěstí,“ říká. „Prožil náročné chvíle, ale přesto tento sport očividně miluje a nemá možnost se mu věnovat na takové úrovni, na jaké by chtěl.“ A přestože Jack je na počátku filmového příběhu cynický, podle Harboura začne GT Academy vnímat jako svou šanci. „Zpočátku vůbec nevěří, že má Jann šanci jakkoliv uspět, ale poté si začíná uvědomovat, že možnost být mu učitelem a instruktorem pro něj samotného představuje velkou šanci.“

Harbour říká, že ho zajímají lidé, kteří říkají jednu věc, ale myslí to jinak, a dokonce třeba i něco nalhávají sami sobě. „Když s GT Academy začíná, je velice cynický. Působí dojmem, že je na ty mladíky tvrdý a nechce, aby dosáhli úspěchu. Ale myslím, že v hloubi duše zoufale potřebuje, aby Jann uspěl. Je to boj, ve kterém se musí utkat se zbytkem světa.

Pokud je postava Davida Harboura v tomto příběhu pesimistou, pak Danny, kterého hraje Orlando Bloom, je naopak bezmezným optimistou. „Je to obrovský fanoušek automobilových závodů,“ popisuje. „Když svým snům věříte dostatečně silně, připadá vám, že neexistují žádné hranice. Je pro mě velice zábavné zahrát si někoho takového, člověka plného naděje, elánu a vášně. Raduje se ze života a je to idealista, a to je zkrátka skvělé.

Snaží se něco vybudovat zcela od základů,“ pokračuje Bloom. „Jeho nadšení pro realizaci věcí, které se mu jeví jako možné, je bezmezné. Myslím, že každý, kdo měl někdy nějaký nápad, sen nebo vizi, se v Dannym do jisté míry pozná. Porozumí tomu, jak se dokáže pro všechno nadchnout ještě předtím, než se do dané věci vůbec pustí. Dokonce je možná v téhle fázi jeho nadšení největší – protože v té chvíli si ještě naplno neuvědomujete, kolik práce na vás ve skutečnosti čeká.

Jack a Danny tak tvoří svéráznou dvojici a vzájemně se motivují vydat ze sebe to nejlepší. „Myslím, že Danny vidí v Jackovi někoho, kým skutečně je – optimistu, kterému se opakovaně nedařilo,“ míní Bloom. „Jack zkrátka jen potřebuje správnou inspiraci, aby se pro věc znovu nadchnul. A tou se stane právě Jann.

MAG#art2friends