HaDivadlo přiveze do ARCHA+ Jenom konec světa

Autor hry Jenom konec světa Jean-Luc Lagarce působil jako dramatik, režisér a esejista. Přestože v českém prostředí není příliš znám, jeho hry patří ve Francii k jedněm z nejuváděnějších. Často bývá řazen mezi současné francouzské autory zkoumající životní podmínky pracující třídy z autobiografické perspektivy, podobně jako Didier Eribon, Édouard Louis nebo Annie Ernaux. Děj jeho vlastním životem inspirovaného dramatu se odehrává v 90. letech a sleduje příjezd svobodného třicátníka Louise (Radim Chyba) do rodného domu na venkově. Při své návštěvě se svým odcizeným blízkým pokouší říct své tíživé tajemství, avšak selhává. Propast mezi městem a venkovem i členy rodiny je příliš velká a komunikace vázne. 

Režijní pojetí uměleckého šéfa HaDivadla Ivana Buraje přitom navazuje na jeho kontinuální práci s jevištním realismem, ovšem vzhledem k absurdnímu duchu Lagarcova textu se přiklání k jeho hypnotické verzi. Inscenace tak funguje jako model reality a simulátor rodiny, jejichž mechanismy jsou inspirovány videoherními principy. „Chtěl jsem vytvořit svět, ve kterém není jasné, jestli se nacházíme v objektivní skutečnosti, která se děje tady a teď, nebo jestli se procházíme vzpomínkou hlavního hrdiny, nebo naopak vzpomínkou ostatních postav na něj. Tohle časové a perspektivní znejištění – kdo je projekcí koho – dodává inscenaci halucinační charakter,“ přibližuje svůj záměr Buraj.

Kromě Radima Chyby v inscenaci vystupuje stálice souboru Marie Ludvíková představující Matku, ale i dvě nové posily souboru právě od Sezony 49: Konec iluzí (2023/24), Jáchym Sůra v roli Antoina a Magdalena Kuntová jako Suzanne. Jenom konec světa zároveň znamenal pro HaDivadlo návrat bývalé dlouholeté členky Sary Venclovské, která v této inscenaci ztvárňuje postavu Catherine. Vztahy mezi postavami a jejich emocionální pochody se odhalují ve scénografii čerstvé absolventky DAMU Debory Štysové přenášející diváka do průměrného středostavovského obývacího pokoje devadesátých let. Autorem zvukového designu je častý spolupracovník HaDivadla, skladatel a programátor Matúš Kobolka a za kostýmy stojí garderobiérka a módní návrhářka Sofia Plaskonisová.

„Fandím proměnám a transformacím, s respektem k tomu, co bylo. Novému týmu velmi držím palce. Koncept zaměření se výhradně na mladé dospělé mně přijde skvělý a potřebný. Zde máme obě dvě scény průnik, u nás také věnujeme zvýšenou pozornost mladým lidem. Těším se na rozvíjení další spolupráce,“ uvádí intendantka HaDivadla Anna Stránská.

Kolektiv HaDivadla se dlouhodobě pokouší o rozšiřování diváckých zážitků a aktivní navazování dialogu se svým publikem. V rámci těchto aktivit bude představení Jenom konce světa 5. dubna 2024 doplněno o autorský úvod půl hodiny před začátkem, přibližující tvůrčí východiska a kontexty vzniku inscenace. Po představení bude následovat moderovaná beseda s tvůrčím týmem otevřená otázkám z publika. HaDivadlo v Praze zároveň představí aktivity Klubu mladých diváků Brno, který provozuje již pátým rokem a je zaměřený na mladé dospělé se zájmem o divadlo.

MAG#art2friends