HaDivadlo v Sezoně 49: Konec iluzí přivítá nové členy souboru

Od letošního září se v brněnském HaDivadle budou moct diváci setkat s novými tvářemi, a to jak v hereckém souboru, tak i v dramaturgickém vedení divadla. Právě končící Sezona 48: Blízkost, v níž tvůrci zkoumali podoby současné blízkosti osobní, společenské i geografické, znamenala pro některé členy souboru i rozloučení s dlouholetým zázemím v brněnské Alfa pasáži, kde HaDivadlo sídlí. Kromě odchodů a nových příchodů čeká na podzim divadlo i malý návrat jedné z bývalých členek. 

První ze zásadních změn, které HaDivadlo s novou Sezonou 49: Konec iluzí čeká, je příchod nového dramaturga Mila Jurániho, který na této pozici vystřídá Matěje Nytru. Nytra působil v HaDivadle od roku 2016 jako kmenový dramaturg a herec v inscenaci Vernisáž.

Milo Juráni, jakožto nová dramaturgická posila (v současné době je dramaturgyní divadla i Anna Prstková), se přitom již aktivně zapojuje do příprav nadcházející sezony. Návštěvníci HaDivadla se s ním jako moderátorem mohli setkat během květnové Otevřené dramaturgické porady, v níž tvůrci vedli dialog s diváky nad zvažovanými tituly Sezony 49: Konec iluzí. Juráni přichází do HaDivadla ze světa slovenské teatrologie a kritiky. Vystudoval vedle oboru Teórie a kritika na VŠMU také Environmentalistiku na Univerzitě Komenského a ve své kritické a teoretické práci tato hlediska propojuje. Kromě toho působil jako šéfredaktor měsíčníku kød – konkrétne o divadle vydávaného slovenským Divadelním ústavem a rovněž je dramaturgem nezávislých projektů a divadelních festivalů.

Loučit se s HaDivadlem bude výrazná členka hereckého souboru Táňa Malíková. Do HaDivadla nastoupila záhy po studiích herectví na brněnské JAMU v roce 2014 a za dobu svého působení ztvárnila řadu osobitých hrdinek –⁠ Emu Bovary v Paní Bovaryové, Taťánu v Maloměšťácích či Evu Braun v legendární inscenaci Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně. Malíková vzpomíná na své začátky a téměř desetileté působení: „Těžko uvěřit, že už je to devět let, kdy jsem kolem HaDivadla procházela a přála si v něm někdy alespoň zahostovat. Jsem vděčná, že jsem mohla být součástí kolektivu divadla tak dlouhou dobu. A i když jsem se rozhodla pro novou výzvu, těším se na příští sezonu, na všechny připravované inscenace a hlavně na posezení v naší kuchyňce!“ Malíkovou tak bude i nadále možné vídat v představeních inscenací HaDivadla, které jsou již na repertoáru. 

Jako nová posila hereckého souboru se na podzim představí Magdalena Kuntová, absolventka činoherního herectví na pražské DAMU. Pochází z jižních Čech a na brněnských divadelních prknech se začne objevovat vůbec poprvé. Za sebou má přitom herecké zkušenosti z Národního divadla, Jihočeského divadla v Českých Budějovicích či Klicperova divadla v Hradci Králové. Nejčastěji ji však v posledních letech bylo možné vídat v alternativních inscenacích pražského Divadla X10.

Herecký soubor doplní i čerstvý absolvent Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU Jáchym Sůra. Pochází z Prahy, ale v Brně již několik let studoval činoherní herectví na JAMU. Mimo to je členem Českého národního improvizačního divadla a improvizační techniky i vyučuje ve Škole improvizace. Již se objevil na scénách činoherního divadla, a to například v inscenacích Mistr a Markétka (Tygr v tísni, 2022) a Objal mě Bůh a nic (Daniela Špinar, 2023).

Kromě nových setkání a tvůrčích spoluprací bude HaDivadlo na podzim čekat i malý návrat jedné z výrazných hereckých osobností, a to Sary Venclovské, která byla členkou HaDivadla v letech 2010–2016. Diváci ji mohou znát z aktuálních inscenací Vyhnání Gerty Schnirch a Maryša, ale i z řady filmů a televizních programů. Venclovská se do Brna vrací díky spolupráci na první z připravovaných inscenací Sezony 49: Konec iluzí, kterou bude režírovat Ivan Buraj a půjde o adaptaci významného francouzského dramatu Jenom konec světa.

Další premiéru nové sezony bude mít na starost tvůrce rozkročený mezi filmem a divadlem užívající pseudonym JQr, a půjde přitom o jeho celovečerní činoherní autorský debut. Sezonu potom uzavře premiéra inscenace slovenské režisérky Júlie Rázusové, která připraví jevištní adaptaci současné francouzské prózy.

MAG#art2friends