HIHIHAHAHOLKY o růžovém alter egu, Taťkovi Maťkovi i plánech na léto

Alena a Štěpánka spolu začaly psát texty písní a utvářet tak prvotní koncept HIHIHAHAHOLEK, který si zakládá na zkoumání dívčího světa. Dokáže přetvářet autorky v jakási jejich “růžová, superdívčí” alter ega, se kterými pracují jak na sociálních sítích, tak v performancích. Toto téma se stalo výkopem pro debutové album Pinky Winky Life, které vyšlo v prosinci roku 2023. Ve stejném roce vznikl i první videoklip tracku Špatnej vliv. O začátcích, přítomnosti i plánech HIHIHAHAHOLEK je následující rozhovor s Alenou Novotnou a Štěpánkou Todorovou.

Určitě to byl dlouhodobější proces. Začínaly jsem tak, že spolu prostě chcem dělat hudbu a texty, cítily jsme se v nějaké společné poetice, kterou jsme vzájemně objevily. Start byl kytara, piano a melancholický něžný verše. Pak jsme spíš začaly víc blbnout, a to se hodně propojilo s naším instagramovým profilem, tam jsme si začaly pohrávat s performativitou a nějak jsme načaly i možnost alter ega. Všechno to nějak přirozeně vyplynulo. 

Uvědomovaly jsme si, že nejvíc zpracováváme nějaký dívčí témata, který se nás týkají, ale potřebovaly jsme nad nima skrze tvorbu získat nějakej nadhled. A jelikož jsme obě herečky, bavilo nás si už od začátku hrát s možností performativity během koncertů. Alter ega nám dávají možnost vyblbnout se a být součástí hry: Kdo jsme ještě my, kdo ne. Narušovat představu reality nás i okolí. Máme tak například možnost být “holčičí holky“ v jaký míře chcem.

Myslíme, že jsou nám oběma blízké hlavně skrze naše přátelství a humor, který jsme si spolu našly. 

Na druhou stranu, každá zvlášť jsme úplně jiná, hlavně, když nejsme spolu.  V takovým případě nám nejsou nějak podobné. Ale na stagi a při tvorbě nás hodně spojujou. 

Dalo by se říct, že už od našeho počátku vznikaly první texty a nápady, které na desce jsou. Ale aktivně jsme na něm začaly pracovat po tom, co se do kapely připojil Taťko Maťko – Matěj Šíma. Nejvíc práce na albu jsme společně udělali tak za tři čtvrtě roku. 

A ohlasy – asi dobrý, hihihaha. :)))

Měly jsme velkou radost, že se do hlasování zapojilo tolik lidí a že naši kamarádi a fanoušci nás tak věrně podporovali po dobu všech pěti týdnů a že do toho s náma šli naplno. Určitě nám to pomohlo rozšířit posluchačskou základnu a dostaly jsme tak spoustu nových nabídek na hraní a novej fresh vzduch. 

Maťka jsme oslovily po tom, co dělal hudbu k našim absolventským inscenacím v divadle Disk, a jinak jsme ho znaly už dřív ze školy, protože studoval herectví dva roky nad náma. 

Maťko nás bavil jak osobnostně, tak jako tvůrce, je pro nás takovej muž s ženským srdcem a dělá skvělou hudbu.

Spolupráce funguje super, úplně to zaklaplo, až jsme se vlastně všichni divili, jak moc. 

Obě se pravidelně scházíme, děláme tvůrčí session, kde jamujem texty, rapy a melodie, točíme videa. Maťko sám tvoří beaty, které nám posílá, a při nahrávání společně řešíme frázování rapu, komponujeme skladbu, hledáme společnej feeling, vymýšlíme dvojhlasy atd. Ale vždycky je to trochu jinak. 🙂

Obě máme herecké velké plány! Chceme hrát v divadle, točit, tvořit autorsky a chytat příležitosti do dlaní jako motýly! Hezky s citem, a když dlaň otevřeš, vyletí něco krásného. hehe. 

Ač jsme spolu studovaly tři roky herectví, tak si navzájem vážíme toho, že jsme každá úplně jiná. V současné chvíli je Alenka studentka magisterského studia na KALD DAMU. Věnuje se tady zkoumání formátu mokumentu, videa a aktivismu. Připravuje představení Prázdná místa, které bude mít premiéru 26. 5. v divadle Alfred ve dvoře. 

Štěpánka teď dopisuje poslední řádky bakalářky a taky se bude hlásit na magistra KALD. Vytvořila si svoje autorské sólo SVATÁ, které spolu v kolektivu stvořeným kabaretem hraje v divadle Na Zábradlí v Eliadově knihovně, 4. 6. – nejbližší repríza! 

Spolu jsme teď v dubnu natáčely FAMU film v koprodukci s ČT, v režii Sarah Slavíčkové. Hrály jsme tam nejlepší kamarádky a bylo to super! 

Obě cítíme, že se zasíťováváme a objevujeme možnosti tvorby. Hodně tvoříme s naším hereckým ročníkem, který můžete znát i pod názvem “herecká družina”. Můžete nás vidět v divadle Disk v představení Uncanny: Strach má velké oči (a pozor už 4. 5. je derniéra!), ve Stavovském divadle, kde jsme spolu s Aničkou Klimešovou zkoušeli surrealistickou pohádku Ještě chvilku anebo také v Dejvickém divadle v inscenaci Bitva o Hernaniho od Jiřího Havelky. 

Tyjo! Zjistily jsme, že nás toho čeká kopa a je to krásný!

Pracujeme na singlu pro zmíněný krátký film Moje domovina od režisérky Sarah Slavíčkové, který jsme nedávno obě natáčely na severu Čech, a budeme k tomu dělat i nový videoklip. Chceme vydat EP trilogii, která bude inspirovaná tématem ženských hrdinek, podobně jako song Ofélie. Pak nás čeká léto a práce na novém albu, se kterým bychom spolu s brněnskou kapelou MMNK chtěli objet celý svět! (Anebo jen pár měst v ČR a kdo ví, třeba i někam za ty hranice se dostaneme.)

A do toho všeho plánujeme vydělat velký peníze, postupně být shining stars, být v show Jana Krause a zahrát si na hlavní stage na Pohodě. 

Kde v následujících dnech a týdnech můžete HIHIHAHAHOLKY vidět na živo? 

30. 4., Praha, Lesamáj, 19:30

11. 5., Brno, Festival Plácek v Brněnské káznici

14. 5., Olomouc, festival Flóra

23. 5., České Budějovice, Budějovický Majáles

21. 6., Brno, Kabinet múz, koncert s MMNK

22. 6., Hradec Králové, Festival Regiony, 21:00

29. 6., Svitavy, Festival Rosnička

MAG#art2friends