Hvězdy v poledne

Vítěz Velké ceny poroty na MFF Cannes vstupuje 31. srpna do českých kin

Nevázaná mladá americká novinářka (Margaret Qualley) a anglický obchodník s vazbami na ropný průmysl (Joe Alwyn) se náhodou setkávají v současné Nikaragui při plnění svých záhadných úkolů. Oba se do sebe vášnivě zamilují, přestože toho o své skutečné profesní identitě vědí jen málo. Zoufale se snaží utéct ze země, odkud je tamější mocné síly nechtějí nechat odejít (Film Europe).

Film Hvězdy v poledne, natočený podle románu Denise Johnsona z roku 1986, je novou polohou francouzské režisérky Claire Denis – jde o thriller ze současnosti plný politických intrik a jemné erotiky. Tato kombinace skvěle sedí oběma hereckým protagonistům, zejména vycházející hvězdě Margaret Qualley, která na plátně předvádí elektrizující výkon plný spontaneity a živelné vášně. Claire Denis si pro tento film o teroru a deziluzi z lásky vybrala mezinárodní obsazení – do role Trish obsadila americkou herečku Margaret Qualley (Once Upon a Time… in Hollywood, 2019), do role Daniela britského herce Joea Alwyna (The Favourite, 2018), do role agentů CIA Bennyho Safdieho (Licorice Pizza, 2021) a panamského herce Nicka Romana, který byl pro režisérku velkým objevem.

Claire Denis po natočení filmu Čokoláda pro svou tvorbu neustále objevuje nové lokace. Po natáčení v Africe a v Evropě si tentokrát vybrala Panamu, aby obešla nikaragujskou vládu, v jejímž čele je od roku 2007 bývalý sandanistický revolucionář Daniel Ortega. Děj románu Denise Johnsona z roku 1986 odehrávající se za sandinistické revoluce přenesla časově do současnosti a atmosféru života během válečného konfliktu nahradila pandemií covidu.

MAG#art2friends