Identita a reprezentace na Pražských křižovatkách

Festival Činohry Národního divadla Pražské křižovatky přiváží do Prahy špičku nejen evropského divadla. Letošní ročník zastřešují témata identity a reprezentace.

Hned první inscenace Limbo otevře 5. října téma identity – mosambicko-portugalský herec Victor de Oliveira se v ní vyrovnává vyrovnává se svým původem a kořeny. Jeho prarodiče pocházejí z Evropy a Afriky, mezi svými předky má portugalské Židy, Indy i Číňany. Otevírá téma identity člověka jako pevného bodu, záchrany z pomyslného limba ztracených duší a příběhů. Těmito tématy se zabýval i na workshopu, který byl zaměřen právě na téma osobní historie na jevišti a možnosti jejího scénování. Zároveň se dotknul i tématu současné podoby dramatického psaní v Africe. Na organizaci workshopu spolupracovali také umělecký ředitel Činohry ND Martin Kukučka a agentura 2media.cz.

Mezi účastníky také #herci2media Angela Nwagbo a Kanwar Šulc

Victor o workshopu: Opravdu náš původ definuje naši identitu? Na základě této zdánlivě jednoduché otázky se pokusíme společně vytvořit vesmír lidí/postav, kteří byli a možná stále jsou součástí našeho mytického světa. Půjde nejen o mnohočetné identity, které jsou naší součástí, ale také o snahu pochopit, jak můžeme prostřednictvím psaní a herectví vytvořit přímé spojení mezi naší vlastní realitou a fikcí. Spojení mezi naším běžným každodenním životem a jeho znovuvytvořením na jevišti, mezi příběhy, které jsme vždy slýchali, když jsme vyrůstali, a jejich mýtickou transpozicí.

VICTOR DE OLIVEIRA

Herec a režisér Victor de Oliveira se narodil v roce 1971 v Mosambiku. S divadlem začal v Lisabonu, později absolvoval státní divadelní konzervatoř (Conservatoire national supérieur d’art dramatique) v Paříži. Po ukončení studia působil ve Francii, Portugalsku, Švýcarsku, Belgii, Lucembursku a Anglii. Souběžně s prací herce a režiséra vytvořil vzdělávací program pro mladé herce, zaměřený zejména na africkou dramaturgii. Vyučuje na divadelní fakultě (Institut d’études théâtrales) univerzity Sorbonne-Nouvelle a na Regionální herecké škole v Cannes a Marseille ERACM (École régionale d’acteurs de Cannes et Marseille).

MAG#art2friends