Indián v ohrožení

„Faktem je, že Kurt Gödel prožil vrchol své kariéry i života v americkém Princetonu po boku svého přítele Alberta Einsteina,“ komentuje propojení HaDivadla a Hvězdárny a planetária Brno její ředitel Jiří Dušek. „Jeho teorii relativity Gödel obohatil nalezením nových řešení rovnic, které mimo jiné umožňují uvažovat o časových smyčkách, a tak i návratu do vlastní minulosti.“

Během přednášky se teorie možná zdá být ještě jasná. Ale v každodenní realitě, kde se všechno pohybuje, a všechno, co se pohybuje, ovlivňuje všechny ostatní pohyby, se celá věc značně komplikuje… 

Kromě Indiána v ohrožení v režii Jiřího Havelky bude v brněnské Alfa pasáži vystaven i komiks od Gödelově životě, který vytvořila česká výtvarnice a kreslířka Vendula Chalánková a autor Ján Obyšovský. Ti, kteří na představení do divadla nestihnou přijít, se mohou 12. ledna od 17.30 podívat na přímý přenos představení z HaDivadla. A pozor, půjde skutečně jen o přímý přenos bez záznamu v archivu.

Kurt Gödel (Brno, 28. dubna 1906 – Princeton, 14. ledna 1978) je po Aristotelovi považován za nejvýznamnějšího logika všech dob. Zásadně prohloubil spojení logiky se základy matematiky. Jeho dvě slavné věty o neúplnosti z roku 1931 odpovídají na otázky spojené s mezemi mechanických procesů, bezesporností matematických teorií a vztahu mezi pravdou a jejím důkazem. V oblasti informačních technologií o Gödelovi hovoří jako o otci programovacích jazyků. Pro obor logika mají jeho objevy obdobný význam jako Mendelovy zákony pro genetiku.  

Autorská inscenace Indián v ohrožení režiséra Jiřího Havelky a HaDivadla se inspiruje Einsteinovou teorií relativity a „myšlenkovým třeskem“, který vyvolala. Hravý scénický experiment se vtipem demonstruje, co Einsteinův objev v praxi znamená pro prostor a čas, ve kterém žijeme, a tedy i pro nás samotné. Během přednášky se teorie možná zdá být ještě jasná. Ale v každodenní realitě, kde se všechno pohybuje, a všechno, co se pohybuje, ovlivňuje všechny ostatní pohyby, se celá věc značně komplikuje… Inscenace se drží na repertoáru HaDivadla již přes patnáct let od své premiéry v lednu 2008. K vidění bude v novém roce též v neděli 14. ledna od 17.30. 

MAG#art2friends