Jak Češi mění životy lidí i zvířat ve světě?

Úterní večer otevře povídání ochránce přírody, aktivisty a přírodovědce Arthura F. Sniegona a jeho hostů. Sniegon před jedenácti lety založil dobrovolnickou organizaci Save-Elephants, se kterou se v Kongu podílí na protipytláckém boji, rozkrývání černého obchodu se slonovinou, monitoringu slonů a jiných ohrožených druhů i práci s místními obyvateli. Návštěvnictvu nabídne vhled do své práce, v rámci které spolu s kolegy v terénu střeží životy nejen slonů pralesních, ale i dalších zvířat jako jsou šimpanzi nebo gorily. Tsoulou, česká rezervace v Kongu? začíná už v 18:00.

Od 20:30 je pak na programu promítání dokumentu režiséra Víta Kanyzy Jeden den na Haiti, který zachycuje běžný život v této chudé karibské zemi. Skrze výpovědi místních obyvatel a charitativních pracovníků nám dá nahlédnout do jejich boje s obtížnými životními podmínkami a ukazuje, jak Haiťanům pomáhají a mohou pomáhat i Češi. Film je čerstvým vítězem v kategorii Grand Prix: Best Feature Documentary na Prague International Film Awards, nedávno se také dostal se na short list Košice International Film Festival a podívá se i na zaoceánské plátno na Crown Point International Film Festival v americkém Chicagu.

Po jeho promítání v letenském kině bude následovat debata s režisérem a dalšími hosty. Pro kameramana, režiséra a dobrodruha Víta Kanyzu to však nejsou první úspěchy. Jeho snímek Road to Canarias ocenila porota 15. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů třetím místem a během studia se podílel také na celovečerním dokumentu o astrofyzikovi Jiřím Grygarovi (2018), či boji o záchranu outloňů na Sumatře.

Diáky jsou pravidelný cyklus cestovatelských přednášek v Biu Oko. Přináší životní příběhy poutníků, nomádů, couchsurferů, které spojuje anti-turistický přístup k cestování. Charismatičtí cestovatelé objevují svět novými způsoby. Jejich kroky vedou do neobvyklých míst, kreativních komunit a subkultur. O svých cestách píší knihy, točí filmy, besedují. Snaží se inspirovat druhé.

MAG#art2friends