Jak vypadá odvrácená strana života v Norsku?

Proč máme tendenci soudit druhé? Je osamělost nevyhnutelná? A máte už vymyšlený verš do svého úmrtního oznámení? Tato témata budou tvořit základ debaty s norskými spisovatelkami Kjersti A. Skomsvold a Mariou Navarro Skaranger, které přijaly pozvání Skandinávského domu na Norský večer na vlnách Vltavy ve středu 26. července.

V Brně, Ostravě a na Slovensku probíhá po celý červenec festival Měsíc autorského čtení, jehož letošním čestným hostem je Norsko. Skandinávský dům přítomnosti severských autorů a autorek rád využije k tomu, aby některé z nich představil také pražskému publiku. Po stand-up komikovi Are Kalvøovi a jeho humorném zamyšlení nad otázkou, co všichni Norové mají na výletech do přírody, se v debatě s norskými spisovatelkami zaměříme na vážnější otázky mezilidských vztahů,“ přibližuje dramaturgii večera na pražské (A)void Floating Gallery organizátorka Jitka Jindřišková.

Kjersti A. Skomsvold se ve svých románech Čím jdu rychleji, tím jsem menší, Tridsaťtri a Dieťa s humornou nadsázkou zabývá strachem ze života, (ne)možností navázat skutečný vztah a touhou po dítěti. Maria Navarro Skaranger v románu Napořád Emily příhodně neučesaným stylem píše o mladém člověku v nezáviděníhodné situaci a skrze vypravěče výstižně komentuje, jak hrdinku vnímají ostatní, ti, kteří přesně vědí, kým Emily je a jak by měla žít.

Kjersti A. Skomsvold (nar. 1979) senzačně debutovala v roce 2009 tragikomickým románem Čím jdu rychleji, tím jsem menší (česky Argo, 2014, přel. Ondřej Vimr), přeloženým do 25 různých jazyků včetně češtiny a slovenštiny. Vypráví o Mathee Martinsenové, která si každé ráno v novinách pročítá úmrtní oznámení a představuje si, jak by asi znělo to její. Za prózu o strachu ze života a z lidí, před nimiž se stárnoucí hrdinka zavírá do svého bytu, ale také o snaze dveře od bytu otevřít a přeci jen žít, získala autorka několik ocenění. Po dvou románech vydala také sbírku básní s názvem Litt trist matematikk (Trochu smutná matematika). „Psát o samotě a smrti není jednoduché, chtěla jsem psát také o bolesti a měla jsem pocit, že poezií se k tomuto tématu přiblížím lépe,“ uvedla spisovatelka v rozhovoru pro portál iLiteratura.cz. Píše také knížky pro děti.

Maria Navarro Skaranger se narodila v roce 1994, žije a pracuje v Oslu. Ve svých knihách boří mnohé mýty spojené se skandinávskou společností. Čtenáře i kritiku oslovila už prvotinou Alle utlendinger har lukka gardiner (Všichni cizinci mají zatažené závěsy), druhý román Bok om sorg. Fortellingen om Nils i skogen (Kniha o zármutku. Vyprávění o Nilsovi vlese) jí vynesl Cenu Evropské unie za literaturu. Letos vyšel česky román Napořád Emily (Host, 2023, přel. Jitka Jindřišková), který převrací představu o silných a sebevědomých skandinávských ženách a popisuje odvrácenou stranu života v Norsku. Hrdinka Emily na začátku otěhotní, ale otec dítěte ji opustí. Vypravěč příběhu se snaží k Emily proniknout a mít pro ni pochopení, ale zároveň se při komentování jejího života neubrání řadě předsudků. „V určitém ohledu [Emily] představuje verzi mě samé,“ uvedla autorka v rozhovoru pro Kavárnu nakladatelství Host.

Kjersti A. Skomsvold a Maria Navarro Skaranger vystoupí ve středu 26. července v 19.30 v Praze na (A)void Floating Gallery. Debatu o jejich knihách i o životě v Norsku moderuje Michal Švec. Bude se mluvit norsky a česky s tlumočením do češtiny.

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s festivalem Měsíc autorského čtení, (A)void Floating Gallery, nakladatelstvími Větrné mlýny, Host a Argo, a to za finanční podpory Velvyslanectví Norska v ČR, Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.

Kde: (A)void Floating Gallery (Rašínovo nábřeží – Výtoň, Praha)

Kdy: 26. 7. 2023 19:30

Více viz www.skandinavskydum.cz

MAG#art2friends