Jak vyprávět příběh člověka, když nedokáže psát ani mluvit?

Němá tajemství Tomáše Mašína s Janou Plodkovou a Mariánem Mitašem vstoupí 7. září do kin.

Scenáristka Alice Nellis a režisér Tomáš Mašín se rozhodli ve své první spolupráci natočit film o muži, který po úrazu hlavy ztratil schopnost komunikovat a trpí málo známou poruchou řeči zvanou afázie. Příběh hlavního hrdiny, kterého ztvárnil slovenský herec Marián Mitaš, divákovi vypráví ženský trojúhelník – jeho manželka (Jana Plodková), matka (Milena Steinmasslová) a kolegyně (Magdalena Borová). V moderní lovestory s kriminální zápletkou se v dalších rolích představí Jan Révai, Igor Chmela nebo Jiří Havelka.

Veterinář Martin (Marián Mitaš) po těžkém úrazu přijde o možnost komunikovat se světem. Kolem ale zůstaly všechny důležité ženy jeho života: manželka Erika (Jana Plodková), maminka Dana (Milena Steinmasslová) a koňařka Jana (Magdalena Borová), jejíž kůň zranění způsobil. Právě tyto tři ženy vyprávějí Martinův příběh. Každá má však svou verzi událostí. Když Martin zemře, o případ se začnou zajímat policejní vyšetřovatelé Peřina (Igor Chmela) a Forejt (Jan Révai). V neobvyklém vztahovém krimi režiséra Tomáše Mašína, jehož uhrančivá obrazová složka, stejně jako v předchozích jeho filmech, prozrazuje vášeň tvůrce pro fotografii, provokuje pozornost vnímavého diváka. Řada bezvýznamných detailů vrhá tlumené světlo na samotný zločin a jeho motivy. Postupně se odkrývají skrytá tajemství, staré křivdy, traumata a překvapivé lži. V intimním příběhu vede režisér diváka intenzivní cestou hlavního hrdiny a ženského trojúhelníku v jeho životě.

S Milenou Steinmasslovou a Magdalenou Borovou tvoříme hlavní ženský trojúhelník. Každá jsme jiná, každá máme ve filmu jiný cíl,“ přibližuje představitelka hlavní ženské role Jana Plodková. Hereččiným filmovým manželem je slovenský herec Marián Mitaš. Jeho matku Danu si zahrála etablovaná česká herečka Milena Steinmasslová. Čeho si na své filmové postavě nejvíce cení? „Na Daně nejvíc obdivuju schopnost udržet si naději. Její urputný boj za život vlastního dítěte, to je její nejcennější vlastnost.“

Herec Jan Révai si společně s Igorem Chmelou zahráli roli kriminálních vyšetřovatelů, co na film říká jeden z ústřední dvojice představitelů zákona? „Je to velice zajímavý příběh. Myslel jsem na diváka, jak to bude vnímat, ztrácet se v tom a nacházet pravdu,“ říká Jan Révai.

Co na tématu a scénáři lákalo režiséra Tomáše Mašína: „Ve své představě jsem při tvorbě scénáře viděl emocionálně intenzivní film. Do jisté míry komorní, ale s velkým filmovým potenciálem. Jak lze vlastně odvyprávět příběh člověka, když nedokáže psát ani mluvit? To mě lákalo, “ říká. „Film kombinuje detektivní a dramatický žánr s lovestory. Kostra příběhu je opřená o výslechy, ve kterých se vracíme do historie vztahu ústředních dvou postav.“

MAG#art2friends