Jeden svět se blíží

Festival letos představí 96 celovečerních filmů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a hostkami z celého světa nebo krátké filmy pro děti. Dvacátý šestý ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět se uskuteční od 20. března do 21. dubna 2024 ve 48 městech po celém Česku. V Praze festival proběhne od 20. do 28. března 2024.

Zahajovací ceremoniál dvacátého šestého ročníku Jednoho světa proběhne večer 19. března v Pražské křižovatce. Jeho součástí bude předání lidskoprávního ocenění Homo Homini. Letošním laureátem je redakce Abzas Media, patřící mezi nejvýznamnější nezávislá ázerbájdžánská online média, referující o stavu politiky, lidských práv i korupci v tamních státních institucích. Ocenění na slavnostním zahájení za novináře a novinářky, včetně spoluzakladatele redakce Ulviho Hasanliho nebo šéfredaktorky Sevinj Vagifgizi, které režim uvěznil, převezme nová šéfredaktorka Leyla Mustafayeva, působící v exilu.

Festival v Pražské křižovatce zahájí snímek Pozemské verše režisérské dvojice Ali Asgari a Alireza Khatami. Zahajovací projekce pro veřejnost proběhne ve středu 20. března v pražském kině Lucerna. Divačky a diváci budou moci zhlédnout dokument 20 dní v Mariupolu, nominovaný na Oscara, který ukáže nejen zákulisí válečné žurnalistiky, ale i osudy obyčejných lidí ve válce. Režisér Mstyslav Černov spolu s novinářským týmem zpravodajské agentury Associated Press (AP) obdržel za reportáže z obléhaného města Pulitzerovu cenu.

Filmový program nabídne celkem 96 celovečerních filmů, 10 projektů ve virtuální realitě a 7 krátkých filmů pro děti. Divačky a diváci se mohou těšit na tradiční soutěžní sekce(Mezinárodní soutěž, Česká soutěž, Máte právo vědět, Soutěž imerzních filmů). Jeden svět kromě toho nabídne 7 nesoutěžních kategorií, které filmy podle tématu sdruží do sekcí Ekosystémy, Blízký východ, Hledání svobody, Hrany dospívání, Identity, Komunity a Vrstvy moci. Nově se v nich objeví i hrané filmy s lidskoprávní tematikou.

Nejnovější dokumenty z celého světa představí Mezinárodní soutěž. Nabídne například snímek Venezuela: Země ztracených dětí režisérské dvojice Juan Camilo Cruz a Marc Wiese sledující dvě samoživitelky, které nepřestávají hledat způsoby, jak v rozvráceném státě sužovaném hladem, násilím a chudobou přežít. Na malou farmu uprostřed norského lesa se s kamerou vydá režisérka Silje Evensmo Jacobsen. V dokumentu Neznámou krajinou, který je jedním z letošních vítězů festivalu Sundance, sleduje rodinu žijící daleko od uspěchaných měst, která bude muset po tragické ztrátě čelit požadavkům moderní společnosti. Do Prahy film doprovodí střihač Kristian Tveit.

Kategorie Máte právo vědět tradičně upozorňuje na příběhy, které by neměly zůstat bez povšimnutí, a rozkrývá případy porušování lidských práv. Ve filmu Proti větru režisérka Vania Turner představí olympijskou reprezentantku v jachtingu, jejíž život nabere zcela jiný směr poté, co obviní vysoce postaveného sportovního funkcionáře ze znásilnění a zažehne první jiskru hnutí #MeToo v Řecku. Na festival film přijede představit jak režisérka, tak jedna z protagonistek. Co jsou lidé ochotni podstoupit, aby získali svobodu? Možnou odpověď podá dokument Útěk z Utopie režisérky Madeleine Gavin sledující uprchlíky, kteří se pokusili utéct z jednoho z nejutlačovanějších míst na planetě – Severní Koreje, a pastora pomáhajícího organizovat útěky ze sousední země.

Objevovat možnosti virtuálních světů diváctvu umožní snímky ze sekce Soutěž imerzních filmů. V projektu Zapamatuj si tohle místo: 31°20′46″N 34°46′46″E španělská umělkyně Patricia Echeverria Liras přibližuje tematiku domova ohroženého válečnou okupací v posbíraných výpovědích beduínských žen, které usilují o ochranu svých domovů, kultury i historie. Do atmosféry rituálů mexického Dne mrtvých, kdy má být hranice mezi světy živých a zemřelých nejtenčí, publikum zavede režisérka Juanita Onzaga a skrze projekt Vznášet se s duchy nechává oživnout tajemné duchy přírody.

Tematická kategorie Hrany dospívání se zaměří na citlivé období překlenující dětství a dospělost. V hraném snímku Netvor japonský režisér Hirokazu Kore-eda na příběhu o žákovi a učiteli ukáže, že někdy vynášíme jednoznačné morální soudy i tam, kde fakta jednoznačná nejsou. Na festivalu v Cannes získal film Cenu za nejlepší scénář. Z jiného pohledu na hrany dospívání nahlédne režisérka Jen Markowitz v dokumentu Queer kemp a navštíví tábor v kanadské Albertě, který se každoročně stává útočištěm pro queer dospívající.

Sekce Hledání svobody nabídne snímek Já Kapitán režiséra Mattea Garroneho o dvou dospívajících chlapcích, kteří se rozhodnou opustit senegalský Dakar a vydat se na cestu do Evropy. Film je nominovaný na Oscara v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film.

Kdy nastává čas jít dál? I na to se zeptá snímek Hotel Metalurg o lidech, kteří uprchli ze svých domovů během gruzínsko-abchazské války a přes třicet let obývají rozpadající se sovětské hotely v lázeňském městečku v Gruzii. Film v Praze osobně uvede režisérská dvojice George Varsimashvili a Jeanne Nouchi.

Ve snímku La Singla režisérky Palomy Zapata,zařazeném v sekci Identity, se protagonistka vydává po stopách enigmatické zmizelé tanečnice flamenca, která fascinovala publikum svým tancem, charismatem i nejednoznačností. Režisérka Agniia Galdanova ve filmu Queendom sleduje úsilí ústřední postavy o rovnoprávnost formou performativního umění, jež se stává hlasem utlačovaných režimem v Rusku.

Proniknout skrze Vrstvy moci a dokázat nevinu svého manželase pokusí hlavní hrdinka dokumentu Prozatím. Příběh o lásce otevírající zároveň otázky rasismu a justice ve Spojených státech v Praze uvede režisérka Nele Dehnenkamp spolu s producentkou Christine Duttlinger. Z jiné perspektivy se na právní systém dívá snímek Psi jsou taky lidi a poskytne provokativní úvahu o tom, jakým právem považujeme jiné živé bytosti za svůj majetek. Debatovat o filmu, který Jeden svět uvede ve světové premiéře, dorazí režisér Hendrik Faller v doprovodu producenta Toma Millera.

Komunity rámují lidský život od nepaměti. Do jedné z nich pronikne snímek Virtuální ostrov, jehož tvůrci Guilhem Causse, Ekiem Barbier a Quentin L’Helgoualc’h se vydávají do hlubin světa počítačové hry DayZ, aby poznali hráčskou komunitu ve fiktivním postapokalyptickém prostředí. Zdánlivě banální putování krajinou rychle střídají duchovní konverzace i znepokojující momenty nečekaného násilí. Festival navštíví jeden z režisérů, a sice Guilhem Causse, spolu s producentem Borisem Garavinim. Nejvýznamnější vynález od vzniku internetu, nebo jen nafouknutá bublina? Režisérka Ana Ramón Rubio v dokumentární komedii Bull Run podá výpověď o vlastní posedlosti obchodováním s kryptoměnami. V rámci pražské části festivalu bude moci publikum s režisérkou o filmu debatovat osobně.

Jak spolu koexistují příroda a lidé? Možné odpovědi nabídne kategorie Ekosystémy. Otázky zdravého vztahu lidí, zvířat a vědy přinese dokument Fauna. Režisér Pau Faus, který k filmu dorazí debatovat do Prahy, diváctvo vezme do míst, kde se stáda ovcí pasou na rozkvetlých loukách těsně sousedících s hypermoderní laboratoří na výzkum proticovidové vakcíny. Pohled do světa personálu jaderných elektráren, který v karavanech cestuje od elektrárny k elektrárně, přinese snímek Nukleární nomádi. Režiséři Kilian Armando Friedrich a Tizian Stromp Zargari v něm nabídnou sondu do světa, kde všichni doufají, že si vydělají dost peněz, než dosáhnou svého ročního maxima ozáření.

V kategorii Blízký východ festival promítne ve světové premiéře film Nilin sen o životě v rajské zahradě, v němž režisérka Niloufar Taghizadeh vypráví příběh o íránské matce, které se osobně dotkne tamní fenomén dočasných manželství a která bude muset bojovat o budoucnost své jediné dcery. Režisérka festival osobně navštíví. Do neproniknutelných ženských společenství konzervativního islámu umožní nahlédnout režisérka Jude Chehab ve snímku Q.

I tentokrát se divačky a diváci mohou těšit na více různých diskusních formátů – od komorních debat až po filmové pitvy. Nebude chybět například filmová pitva ke snímku Život není soutěž, ale vyhrávám se sociologem sportu Vojtěchem Ondráčkem nebo komorní debata k filmu Sorry / Not Sorry s organizací Konsent. O tématech snímku Věznice v Tehachapi bude moci publikum debatovat s umělkyní pracující s vězni Lenkou Tyrpeklovou.

V rámci zapojení se v řadě vzdělávacích projektů podpořil dlouholetý generální partner festivalu nadační fond Abakus také debatní program. I letos bude moci publikum hlasovat v Divácké ceně nadačního fondu Abakus za mimořádnou debatu.

Pro první stupeň základních škol program nabízí dvě pásma krátkých filmů, pokrývající širokou škálu témat – od kulturních rozdílů a života s postižením přes rodinné vztahy až po občanský aktivismus. Pro starší žáky a žákyně základních škol, středoškoláky a středoškolačky je přichystáno pět delších dokumentárních filmů pokrývajících široké spektrum lidskoprávní problematiky. Například snímek Nevyhasneme o stále aktuálním válečném konfliktu na Ukrajině nebo Kdo, když ne my? a Blok dokumentů o Afghánistánu, které vyobrazují život v zemích, kde krutě vládne nedemokratický režim. Program pro školy v Praze obohacuje nabídka filmů ve virtuální realitě a speciální projekce v kinosále Poslanecké sněmovny spojené s exkurzí. Všechny filmy v rámci školních projekcí jsou spojeny s následnou debatou. Školy se na projekce musí hlásit dopředu: v Praze přes portál JSNS.CZ a v dalších městech prostřednictvím místních koordinátorů. Více na www.jsns.cz/festival

V jejím rámci proběhne závěrečné setkání mezinárodní dokumentární laboratoře Ex Oriente Film, která jako jediná nabízí vedle tréninku pro celovečerní dokumentární filmy i speciální program pro dokusérie. Projekty v různých fázích vývoje a dokončené filmy představí tvůrci a tvůrkyně v rámci pitchingových a networkingových programů East Doc Forum, East Doc Market a East Silver Market. Chybět nebude ani tradiční prezentace pěti nejvýraznějších českých dokumentárních filmů, které se chystají do kin, Czech Docs: Coming Soon. Alternativní distribuční platforma KineDok uspořádá během akce konferenci zaměřenou na podporu komunit a slavnostní křest manuálu Jak si vytvořit promítací místo.

V rámci otevřeného programu East Doc Platform proběhne masterclass Ibráhíma Naš’ata o jeho debutu Základna Hollywoodgate, který získal několik cen, mimo jiné na Benátském filmovém festivalu. O svém novém filmu Hranice Evropy, který bude mít premiéru na festivalu, bude přednášet Apolena Rychlíková. Široké veřejnosti se také představí režisérka Kumjana Novakova v rámci masterclass o jejím filmu Když rozum mlčel, za který obdržela mimo jiné Cenu za nejlepší režii na festivalu IDFA. Program East Doc Platform se odehrává ve Francouzském institutu v Praze (Štěpánská 35) a je zdarma bez nutnosti akreditace. Akce jsou pořádány pouze v anglickém jazyce. Kompletní program je dostupný na dokweb.net

PRAKTICKÉ INFORMACE

● Předprodej vstupenek začíná online v úterý 5. března v sítí GoOut. Na infostánku v Lucerně si je diváci a divačky mohou koupit od 19. března, na pokladnách kin pak od 20. března. Jednotná cena vstupenek je 130 Kč.

● Držitelé průkazů ZTP, ZTP/P a diváci nad 65 let mají zlevněné vstupné na veškeré projekce o 50 %.

● U držitelů průkazu ZTP/P má jejich doprovod vstup zdarma.

● Během celého festivalu budou otevřeny tři infostánky – jeden v pasáži Lucerna, druhý ve foyer Městské knihovny v Praze a třetí na pokladně Kina Pilotů. Zde získáte veškeré potřebné informace o festivalu. A můžete zde koupit festivalový merch. Ten bude dostupný i v e-shopu Jednoho světa.

● I letos je možný přímý prodej lístků v infostáncích. Divák si zde může koupit vstupenky do jakéhokoli kina na jakékoli představení. Následně vstupenky dostane vytištěné.

● I letos bude možné zakoupit v síti GoOut balíčky vstupenek. V nabídce jsou tři typy balíčků. První obsahuje 3 vstupenky a stojí 330 Kč, další 5 vstupenek za 550 Kč nebo balíček 10 vstupenek + 2 filmy na Jednom světě online za 1100 Kč.

● Informace o přístupnosti kin i festivalového programu jsou dostupné na jedensvet.cz/pristupnost. Na webu festivalu v sekci Program je také možné vyhledávat v nabídce projekcí podle jejich přístupnosti.

Podrobnosti o festivalu a materiály ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz.

MAG#art2friends