Jeremy Irons provází starověkým Egyptem

Mocní faraoni, pyramidy, gigantické sochy a chrámy, tajemné pohřební rituály. Starověký Egypt nepřestává fascinovat dodnes. Sbírky památek z dávné říše kolem řeky Nilu najdeme v muzeích po celém světě, některé předměty dokonce i v pražském Národním muzeu. Prvním egyptologickým muzeem na světě ale je Egyptské muzeum v italském Turíně. Založeno bylo v roce 1824 a se svými více než třiceti tisíci předměty uchovává druhou, po muzeu v Káhiře, nejvýznamnější egyptologickou sbírku na světě, a navštíví jej na 900 tisíc osob ročně.

Před diváky vyvstává plastický obraz dávno zaniklé civilizace. Díky velkému kinoplátnu navíc v detailech, které nejsou za běžných okolností možné. Je to cesta, která nabízí ponor do historie, mytologie, spirituality, umění i běžného života starověkých Egypťanů, zároveň ale nahlíží i pod pokličku toho, jak vznikala jedna z předních sbírek a jaké objevy byly pro náš současný stav znalostí dávných lidí a jejich zvyků ty nejzásadnější. Dojde tak na rozluštění hieroglyfů Jeanem-Françoisem Champollionem, ale i na moderní technologie, které v současnosti naše poznání prohlubují. Stranou ale nezůstanou ani velkolepé příběhy o bozích nebo jejich pozemských zástupcích, faraonech.

Ředitel muzea Christian Greco, kurátoři Cédric Gobeil, Beppe Moiso, Susanne Toepfer, Paolo Del Vesco, Federico Poole, Johannes Auenmüller, Enrico Ferraris, Alessia Fassone, Tommaso Montonati, restaurátorky Cinzia Oliva, Roberta Genta a Paola Buscaglia nebo antropolog Pieter Ter Keurs – to je jen část odborníků, kteří diváky provedou fascinující historií objevování starověkého Egypta i muzea samotného. Nahlédnou zároveň do muzeí v Londýně, Berlíně a Káhiře, přímo na archeologická naleziště nebo je kamery zavedou až k řece Nil.

Dokument režírovala Michele Mally, která již dříve představila filmy o petrohradské Ermitáži, Benátkách nebo malířích Edvardu Munchovi, Gustavu Klimtovi nebo Egonu Schielemu. Film měl premiéru letos v lednu na 41. ročníku filmového festivalu v Turíně, a vznikl tak při příležitosti dvoustého výročí vzniku Egyptského muzea. Působivé obrazy doprovází hudba, již nahrál pianista a skladatel Remo Anzovino.

MAG#art2friends