Joseph Fiennes mění hru

Fotbal v divadle! NT Live zve na zábavnou návštěvu u anglického národního mužstva v inscenaci Drahá Anglie

V režii Ruperta Goolda (Judy) a na scéně od Es Devlin (Hamlet) si hlavní roli v novince Drahá Anglie zahrála hvězda seriálu Příběh služebnice Joseph Fiennes. Zábavný průzkum role fotbalové reprezentace v mentalitě národa se stal vyprodaným hitem National Theatre a poté i West Endu a nyní rozšíří svou fanouškovskou základnu také díky přenosu NT Live. V distribuci společnosti Aerofilms ho uvedou pražská kina Aero (8. února) a Světozor (10. března), vždy s českými titulky.

Gareth Graham má za sebou už hry o menšinovém britském parlamentu v 70. letech (Parlament) či o skandálu ve hře Chcete být milionářem (Kvíz). Námět na fotbalovou inscenaci ho napadl během sledování mistrovství světa v roce 2018. Tam anglický tým pod Southgateovým vedením skončil v semifinále a během turnaje poprvé po letech vyhrál penaltový souboj. „Bylo to, jako kdyby Southgate dokázal zlomit kletbu. To mi připadalo jako dramatický materiál,“ vzpomíná James Graham, sám jen ležérní sportovní fanoušek.

V roce 1996 byl však i on jako kluk díky živému televiznímu přenosu svědkem, jak sám Southgate neproměněnou penaltou rozhodl o vyřazení anglického týmu z Eura konaného na domácí půdě. „To byl jeden z těch národních momentů, kdy cítíte, že se naráz dívají miliony očí a před vámi se píše historie. Pořád si to živě pamatuju, jeho šedý dres a ruce na zátylku… Pro něj to bylo samozřejmě bolestné, ale takový příběh je pro dramatika v podstatě dar,“ vyprávěl Graham v rozhovoru pro časopis Esquire. Když pak navrhl lidem kolem anglického mužstva, že by o Southgateovi napsal hru, dostalo se mu překvapivé odpovědi: „Ještě je brzo. Vidíme to jako hru o třech dějstvích – a to třetí se teprve stane na mistrovství světa 2022 v Kataru, které chceme vyhrát. To bude konec vaší hry.“ A tak si Graham počkal.

Titul hry pochází z otevřeného dopisu, který Southgate napsal před Eurem v roce 2021 a v němž žádal anglickou veřejnost, aby se k fotbalové reprezentaci chovala empaticky a slušně. „Gareth je jemná, přemýšlivá, tichá a stydlivá osobnost s mimořádnými činy,“ myslí si Graham. „To, co dělá, je dost delikátní a hodně toho se odehrává v jeho srdci a hlavě. Takže byla výzva jeho příběh přeložit na divadlo, navíc na epické jeviště Olivier pro víc než 1000 diváků, kde jsme zvyklí vidět Shakespearovy krále se zdviženým mečem,“ uvedl Graham pro Esquire. O tom, že se mu to povedlo, svědčí velký zájem diváků i ohlasy kritiky. „Má hra je o tom, jak využíváme instituce jako mikrokosmos pro něco většího. Anglický fotbalový tým slouží jako dokonalá metafora pro identitu národa i pro jeho duševní stav.

NT Live do nové sezóny přidalo další dva atraktivní tituly. Už 2. dubna kino Aero promítne novinku Jacka Thornea (Harry Potter a Prokleté dítě) Motiv a narážka, o střetu Richarda Burtona a Johna Gielguda při přípravách na představení Hamleta, v režii Sama Mendese a s Johnnym Flynnem a Markem Gatissem v hlavních rolích. Na konci května se v Aeru můžeme těšit na Michaela Sheena v zbrusu nové „velšské fantazii“ Tima Price Nye podle života zakladatele britského zdravotnictví NHS Aneurina „Nye“ Bevana.

MAG#art2friends