Josh O’Connor a Jessie Buckley jako Romeo a Julie

Režisér Simon Godwin má s inscenací Shakespearových her bohaté zkušenosti, o čemž svědčí nejen jeho aktuální angažmá v čele washingtonské Shakespeare Theatre Company. V NT Live už jsme mohli vidět jeho zpracování Antonia a Kleopatry, Večeru tříkrálového a komedie Mnoho povyku pro nic. S filmem ovšem naopak zkušenosti zatím neměl. Přesto se odvážil postavit výzvě, jak původně divadelní představení natočit do filmu, navíc v době restrikcí, a tedy nikoli na slunných italských lokacích, ale v uzavřené divadelní budově. „Místo toho, abychom to brali jako problém, jsme se rozhodli pro stoický přístup: překážka je i způsob. A použili jsme prostě to, co jsme měli k dispozici,“ popsal režisér v rozhovoru pro časopis Hollywood Reporter.

Ansámbl mohl měsíc zkoušet, dalších sedmnáct dní pak trvalo natáčení. Godwin se rozhodl akcentovat oslavu imaginace, aby se i televizní či filmoví diváci mohli rozpomenout na krásu a důležitost divadla, kde dochází ke sdílenému zážitku. Výprava i kostýmy zůstaly současné, tato obyčejná estetika ale podle režiséra poskytla skvělou příležitost k výletům do jiných světů. „Tento styl se stal metaforou pro lásku. Když se zamilujete, existujete ve dvou světech. Ve světě fantazie, v němž sníte o společné budoucnosti. Zároveň se ale snažíte ukázat druhému své pravé já. Proto se i my pohybujeme mezi poetičností a autenticitou,“ vysvětluje Godwin.

Kromě Romea a Julie NT Live chystá pro své diváky i další atraktivní novinky, tentokrát v podobě inscenací, jež ovládaly londýnská divadla v roce 2023. V beznadějně vyprodaném hitu West Endu Váňa exceluje Andrew Scott ve všech rolích Čechovovy klasiky, nyní ovšem radikálně upravené autorem divadelní verze Podivuhodného případu se psem Simonem Stephensem. Velký divácký ohlas si užil i James Graham, autor her Parlament, Nejlepší nepřátelé, Kvíz či scenárista televizního filmu Brexit. Ten v novince Drahá Anglie zpracoval nedávný pokus fotbalového trenéra Garetha Southgatea dodat sebevědomí anglickému národnímu týmu. V režii Ruperta Goolda získal hlavní roli Joseph Fiennes. K tomu se po deseti letech do kin vrací jeden z nejmilovanějších titulů NT Live, romantické drama Davida Harea Skylight, s Carey Mulligan a Billem Nighym v hlavních rolích.

MAG#art2friends