Jubilejní 40. ročník festivalu FAMUFEST

Tématem letošního FAMUFESTu jsou Sítě. Cílem tohoto ročníku je rozšířit pozornost od umělce k divákovi a i dalšími směry. Výběr tématu vychází z neuronových sítí v mozku člověka, které reagují na veškeré podněty, a to včetně umění. Festival se zaměří na smyslové, myšlenkové a především emocionální stavy člověka, které v nás filmy dokážou vyvolat. Výkonná ředitelka Anna Horáková vysvětluje: „Letošní téma poukazuje nejen na mozkové sítě, které v nás vyvolávají emoce, ale také na sítě jako propojení, bez kterého by filmový průmysl nefungoval – jedna složka ve filmu se neobejde bez té druhé.“

Festival se koná od 6. do 10 března a odstartuje filmem Electra, který vyhrál cenu za nejlepší krátkometrážní film na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a promítal se také na filmovém festivalu v Cannes.

Čtyřicáté výročí festivalu je pro nás velmi důležité. Na oslavu tohoto jubilea představíme kromě klasické výstavy studentů FAMU také výroční výstavu FAMUFESTu. Ta zahájí debatu o historii festivalu s osobnostmi, které hrály v jeho vzniku a transformaci klíčovou roli. V neposlední řadě jsme vybrali několik archivních studentských snímků, které promítneme v rámci jednotlivých filmových bloků,“ uvedla k výročnímu programu kreativní ředitelka festivalu Julie Martinková. Mezi archivní snímky, které bude obecenstvo moci v rámci festivalu zhlédnout, patří studentská díla renomovaných autorek a autorů, jakými jsou Jan Svěrák, Věra Chytilová, Jan Hřebejk či Juraj Jakubisko, jejichž díla reflektují historii FAMU a byla zásadní pro vývoj české kinematografie.

Návrh vizuální identity 40. ročníku FAMUFESTu byl inspirován zachycováním emocí pomocí procesu zvaného „facial motion capture“ (zachycení emocí na základě mimiky člověka). Ten tvoří i ústřední motiv festivalu. Herci na fotografiích ztělesňují jednotlivé emoce, které jsou vzájemně doplňovány sítí bodů systému „facial motion capture“ a jednoduchým claimem: CAPTURE YOUR EMOTIONS FOREVER. Autorkami a autorem vizuální identity jsou studentky a student ateliérů grafického designu a fotografie z FUD a UMPRUM – Anna Vašičková, Filip Sajler a Hana Kubrichtová.

Divačky a diváci si již nyní na webových stránkách FAMUFESTu mohou zakoupit zvýhodněné early-bird akreditace, které jim budou sloužit pro vstup na projekce, industry a doprovodný program a také k získání slev v partnerských podnicích. Předprodej Early-bird akreditací na platformě GoOut trvá do 15. února.

MAG#art2friends