Jubilejní SCANDI zahájí dánský Bastard

Filmová přehlídka Scandi pod vedením Ivana Hronce, ředitele filmové distribuční společnosti Film Europe, slaví své první desetiletí a jak už je zvykem, přinese výrazné tituly ze současné kinematografie severských zemí, a to včetně Dánska, Švédska, Finska, Norska a Islandu.

V partnerství s Velvyslanectvím Dánského království v Praze představí Scandi divákům očekávaný film Nikolaje Arcela (režiséra Královské aféry), výpravné historické drama Bastard v hlavní roli s Madsem Mikkelsenem. Bastard, vyprávějící o dobývání dánských vřesovišť v 18. století a nezkrotných ambicích jednoho muže, byl oceněn třemi cenami z Evropské filmové akademie za nejlepší herectví, kameru a kostýmy. Svou světovou premiéru si snímek odbyl v hlavní soutěži na letošním MFF v Benátkách a momentálně je rovněž horkým kandidátem na oscarovou nominaci za Dánsko. Mikkelsen v dramatu zastává roli Ludviga Kahlena, mlčenlivého, ale zásadového a odvážného muže, který po boku své ženy bojuje proti zlu, smrti a zatracení. Bastard zahájí přehlídku Scandi 17. 1. 2024 v Lucerně od 18:00.

Mezi dalšími dánskými filmy uvede Scandi romantické drama Polibek od dánského režiséra Billeho Augusta, jednoho z pouze devíti držitelů dvou Zlatých palem z Cannes na světě a autora filmů jako Pelle dobyvatel (1987), Bídníci (1998) či Noční vlak do Lisabonu (2013). Polibek sleduje v předválečné Evropě Antona, mladého muže, který touží očistit jméno své rodiny, místo toho se však zapletá do sítě slibů, lží a morálních závazků. Bille August do Prahy přijede svůj film uvést osobně a zúčastní se diskuzí s diváky jak v pražské Lucerně, tak v kině Edison Filmhub, poté se přesune na zahájení slovenské části přehlídky. Kompletní program naleznete ve spodní části tiskové zprávy.

Ve výběru dánských filmů se dále objeví i dvojice thrillerů. Bude to Birthday Girl v hlavní roli s Trine Dyrholm, snímek o matce, která vytrvale hledá spravedlnost pro svou dceru, jejíž znásilnění na zaoceánské plavbě nikdo nebere vážně. Režisér snímku se po projekci 22. 1. v 19:00 připojí online na debatu v kině Edison Filmhub, kterou s ním povede filmová publicistka Tereza Domínová.

A bude to také Darkland: Návrat, pokračování úspěšného akčního dánského thrilleru, jehož hlavní hrdina Zaid je po sedmi letech propuštěn z vězení výměnou za tajnou práci pro policii a možnost vídat se se svým sedmiletým synem, který se mu za tu dobu odcizil. Zaid se zoufale snaží skloubit svůj život tajného spolupracovníka policie v násilnickém gangu se svým osobním životem.

Švédská kinematografie bude na Scandi zastoupena rovnou třemi premiérovými snímky. Najdete mezi nimi satirický, hravý a absurdní film Galerie Boha, ve kterém umění prochází existenciální krizí, dále pak Jednou to bude všechno tvoje, feel-good dramedii o nefunkční rodinné dynamice a vyrovnávání se s minulostí.

Nebude ale chybět ani typický skandinávský černý humor, jenž budou moci diváci zažít ve filmu Lukase Moodyssona s názvem Společně 99, nabízející pohled do stockholmské komuny, kterou tvoří poslední dva členové.

Z finského repertoáru uvidí diváci křehký a citlivý portrét čtyř lidí žijících v polyamorním vztahu, který se rozvine z naoko dokonalého spojení mezi poslankyní parlamentu a knězem. Jednu z hlavních rolí v dramatu Čtyři malí dospělí zastane finská herečka Alma Pöysti (Tove, Karaoke Blues).

Na horizontu Scandi nesmí chybět ani norské hory, ledovce a fjordy, do kterých diváky přenese dokumentární lyrická báseň Písně země režisérky Margreth Olin. V tomto norském kandidátovi na Oscara se režisérka vydává na existenciální cestu s vlastními stárnoucími rodiči, přičemž jejichž společná lidská přítomnost slouží jako měřítko rozlehlosti nekonečných přírodních prostor. Margreth Olin bude na Scandi přítomná také online a diváci budou moci zažít debatu s ní v sále kina Edison Filmhub 21. 1. po projekci v 19:00. Q&A povede scenáristka a pedagožka na FAMU Lucia Kajánková.

S Islandem, zemí ohně a ledu, se diváci budou moci setkat v příjemně temné a ponuré komediální road movie z tohoto i onoho světa Na cestě s mámou. Islandská odysea o poslední cestě, jež absolvuje Jon jako muž ve středním věku se svou zesnulou mámou, na které však o veselí není nouze.

Speciální uvedení bude na Scandi patřit trojici švédských legendárních snímků, a to filmu natočeném podle slavného bestselleru Fredrika Backmana, Muž jménem Ove a dvojici filmů režírovaných slavným Bo Winderbergem. Půjde o jedno ze základních děl skandinávského noiru, Muž na střeše, a romantickou tragédii z 19. století Elvíra Madiganová, příběh natočený podle skutečných událostí o napětí mezi individuální svobodou a společenskou odpovědností.

MAG#art2friends