Kafka Band zamíří do Německa

Kafka Band tvoří spisovatel a zpěvák Jaroslav Rudiš, výtvarník a zpěvák Jaromír 99 a hudebníci Dušan Neuwerth, Tomáš Neuwerth, Lukáš Morávek, Zdeněk Jurčík a Petr Weiser. Album Der Process je k dostání jako 2LP, CD, mp3 a na všech hlavních streamovacích službách zde.

Album Der Process obsahuje dvanáct skladeb, ve kterých se hudba prolíná s literaturou, čeština s němčinou (jednou i s angličtinou) a temné momenty s absurdním humorem. Na koncertech jej kapela přehraje celé. V Německu zůstává živá podoba písniček jazykově stejná – české texty česky, německé pak německy. „Hrajeme a zpíváme pořád stejně, jen u nás maličko vysvětlím kontext německých textů a v Německu nebo Rakousku těch českých. Ale jen trochu. Není to Kafkovská přednáška, je to Kafkovský koncert,” potvrzuje Jaroslav Rudiš, který uvádí i určitý rozdíl ve vnímání Kafky v Německu: „Myslím, že u nás, nebo třeba v Rakousku, se více vnímá i jistá komičnost Kafkových textů. Někdy je Kafka čten jen vážně. On vážný je, úzkostný, mnohdy děsivý, ale absurdita, humor, groteska, to v něm lze také nalézt.

Kafka Band s Procesem do Německa odjíždí po několika tuzemských koncertech k tomuto v pořadí třetímu „kafkovskému” albu. „Zámek je hodně literární, Amerika hodně divadelní a Proces je hodně klubové album. A to se, myslím, ukazuje i na koncertech. V Německu často hrajeme v divadlech nebo literárních domech. Publikum často sedí, ale i na těch židlích tančí,” srovnává Rudiš.

A jaké plány má kapela na začátku roku, kdy uplyne sto let od úmrtí tohoto spisovatele? „Máme před cestou řadu koncertů. A doufám, že konečně zahrajeme ve Vídni. Chystáme ještě natočit a vydat dva singly, které hrajeme jako přídavky. Jde o Stromy a Děti na silnici. Vycházejí z Kafkových povídek a vznikly před deseti lety, hned, když jsme skládali Zámek,” říká Rudiš, ale hned zdůrazňuje: „Procesem se naše albová trilogie uzavírá!

MAG#art2friends