Kamenná tvář – rozhovor s autorem Ottou Duškem

David, hlavní aktér filmu Kamenná tvář, je mladý chlapec trpící Moebiovým syndromem, který mu znemožňuje vyjadřovat emoce a pohybovat svaly obličeje. Jeho tvář je vzhledem k tomuto omezení často bez výrazu, jako by byla z kamene. Prostřednictvím jeho příběhu diváci získají vhled do života člověka s Moebiovým syndromem a povzbuzení k většímu porozumění, empatii a akceptaci odlišnosti.

Chtěl jsem se přihlásit na režii na FAMU a hledal jsem metaforu k mému životu. Nějak jsem se dostal k zajímavým fyzickým nemocem a objevil Moebiův syndrom. Oslovilo mě, že člověk s tímto syndromem se snaží vyjádřit něco, co není schopen, a v tom jsem viděl i sám sebe.

Určitě ano. Letos mě na FAMU nevzali, pravděpodobně kvůli nízkému věku a menším zkušenostem, ale to mě neodradilo. Je důležité zkoušet to pořád dokola a získávat zkušenosti. A taky mě nevzali, protože jsem poslal film, který měl být kratší. Měl 18 minut, ale chtěli jen 10, takže jsem ho musel zkrátit a nebylo to tak dobré.

Premiéra byla v kině Kavalírka, kde se to líbilo známým a štábu, ale to asi není úplně objektivní publikum-😊. Na YouTube a Vimeo píšou lidé, že se jim film líbil. Co se týče festivalů, je jich na spoustu přihlášen, tak uvidíme.

Film má 19 minut, konkrétně 18 minut a 53 sekund. Co se týče zajímavostí, Max Kocek, který hrál hlavní roli Davida, ve filmu bere hodně prášků, takže jsme používali různé vitamíny, aby se nepředávkoval. A teď je díky tomu na půl roku zdravej.

Filmování je moje vášeň, hlavně režie. S kamarádem Prokopem Zachem jsme založili divadelní soubor Studio Jantar a udělali představení Ve jménu Hamleta. Ale o tom třeba někdy příště. Chci se věnovat režii a zároveň studiu herectví na Pražské konzervatoři. Příští rok to zkusím určitě znova na FAMU na režii, možná i režii na DAMU.

MAG#art2friends