Karlínský vor v Holešovické tržnici

Vmnoha z nás zůstává romantická představa o přepravě mezi dvěma pražskými břehy, které byly dříve dostupné především po vodě. Dnes, po vzniku lávky HOLKA, se tak stal Karlínský vor jakýmsi symbolem a vzpomínkou na plavbu přes Vltavu. „Díky vlajce městské části Karlín, tyčící se na špičce stožáru, toto dílo poukazuje na propojení dvou lokalit. Jde o oťukávání hranic lokálního patriotismu, hru s ironií vzniku karlínského území v Holešovicích, které je vymezené velikostí voru. Instalace vytvořila interaktivní houpací ‚hladinu‘, která navazuje na původní přepravu mezi břehy,”uvádí své dílo jeho autor Adam Kovalčík.

Výtvarná instalace v Holešovické tržnici je dalším bodem jejího bohatého uměleckého programu. V areálu tržnice funguje několik kulturních organizací, jako například Trafo Gallery či divadlo Jatka 78. Tímto projektem se do holešovické kulturní scény zapojuje i Galerie hlavního města Prahy.

Symbolické spojení dvou vltavských břehů přivedlo ke spolupráci dvě městské organizace – Galerii hlavního města Prahy a akciovou společnost Výstaviště Praha, která spravuje areál Holešovické tržnice. „Oživení venkovních ploch areálu uměleckými díly dáváme příležitost opakovaně a byli bychom rádi, kdyby to do budoucna bylo pravidlem,” komentuje spolupráci Michal Tošovský, programový ředitel Holešovické tržnice.

Adam Kovalčík (* 1989, Praha), autor Karlínského voru, vystudoval mezi lety 2008 a 2014 Akademii výtvarných umění v Praze, ateliér figurálního sochařství prof. Jana Hendrycha. V rámci programu Umění pro město realizoval v roce 2021 uměleckou instalaci Pumpy, která sestávala z vodního prvku pod Žižkovskými schody. Kovalčík je dále autorem pomníku Zdeňka Hejduka v Kolíně, pamětní desky architekta Jana Kaplického či medaile Ministerstva kultury Artis Bohemiae Amicis. Za svou portrétní tvorbu, kdy zhmotnil například Václava Havla či Jana Kaplického, získal mnohá ocenění. Spolu se studiem TYFORMY byl nominován na cenu Czech Grand design 2018 jako objev roku.


Karlínský vor

Umění pro Tržnici 2024 – spolupráce GHMP a Holešovické tržnice

Autor: Adam Kovalčík

Kurátorka: Vendula Fremlová

Produkce: Tomáš Černý

Foto: Martin Micka

MAG#art2friends