Karlovarský filmový festival na Colours of Ostrava

Dvě nejvýznamnější tuzemské akce svého druhu pojí nejen strategický investor Rockaway Capital, ale i snaha nabídnout desítkám tisíc věrných fanoušků to nejlepší ze světa filmu a hudby. Atmosféra šarmantního západočeského lázeňského města na tři dny ožije v charismatickém industriálním komplexu Dolních Vítkovic prostřednictvím pečlivě vybrané trojice nejvýraznějších filmů z programu letošního 57. ročníku MFF Karlovy Vary.

Mezi čtvrtkem 20. července a sobotou 22. července vždy ve 14:00 v kinosálu Velkého světa techniky bude uvedena poutavá skandinávská koláž videí Zázračný aparát, zachycující lidstvo posedlé vlastním obrazem z produkce Rubena Östlunda (Trojúhelník smutku), zbrusu nový český strhující sci-fi thriller Bod obnovy a festivalový drahokam letošního roku, moderní americko-korejská romance Minulé životy. Filmy osobně představí umělecký ředitel MFF KV Karel Och.

Zázračný aparát / And the King Said, What a FANTASTIC MACHINE

(r. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck, Švédsko/Dánsko 2023)

Zázračný aparát, film oceněný festivalem Sundance, mapuje 150 let mediální historie. Fascinující koláž videí zachycující lidstvo posedlé obrazem, proplétá nejvirálnější a nejdrsnější úryvky z naší kolektivní paměti, které přenášejí diváka v čase, prostoru a zkušenostech. Audiovizuální výbuch nás donutí změnit pohled na to, jak vnímáme sebe a svět jako celek. Poutavý a provokativní film produkovaný Rubenem Östlundem (Trojúhelník smutku, Čtverec) přináší spoustu otázek ohledně toho, jak daleko jsme schopni zajít, abychom měli co nejvíce lajků a zhlédnutí.

Minulé životy / Past Lives

(r. Céline Song, USA / Jižní Korea 2023)

Spisovatelku Noru a její dětskou lásku Hae-Sunga sice dělí tisíce kilometrů, spojuje je však výjimečně hluboké pouto. Po více než dvou dekádách odloučení se dvě spřízněné duše setkávají během pár dní v New Yorku. Nečekané shledání s osudovým mužem přiměje Noru klást si otázku: „Co by bylo, kdyby…?” Režisérka Celine Song v citlivé moderní romanci jedinečným způsobem v několika časových rovinách vypráví příběh dvou lidí, kteří prožívají citovou blízkost, přestože se jejich životní cesty fatálně míjejí.

Bod obnovy / Restore Point

(r. Robert Hloz, ČR/SR/Polsko 2023)

Píše se rok 2041 a lidstvo dosáhlo bodu, kdy dokáže obelstít smrt. V případě nepřirozeného úmrtí má každý právo být znovu oživen. Stačí si jen nejpozději každých 48 hodin vytvořit zálohu osobnosti – bod obnovy. Existuje ale hnutí, které se snaží tento princip sabotovat. Agentka Em se postupně zaplétá do případu, který není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát, a jehož důsledky zasahují až do nejvyšších pater politických institucí. Strhující příběh, výjimečně vynalézavé vizuální ztvárnění i polemika o tom, zda je technologický pokrok vždy prospěšný, tím vším je unikátní celovečerní debut režiséra Roberta Hloze.

MAG#art2friends