Když nepřijdete na operu, přijde opera za vámi – třeba na rave

OPERAVE je něco mezi Berghainem a Bayreuthem. Mezižánrový zážitek, ve kterém se zdá být operní dům a noční klub blíž, než kdy předtím. Místo, kde každý může být kým chce, vlnit se do rytmu techna a není divné, že se u toho nechává strhnout temperamentem Carmen nebo unést nadpozemskou energií Královny noci. 9 let působící umělecký kolektiv RUN OPERUN skrze koncept operního ravu, jehož kořeny členové objevili na zahraniční scéně, představuje způsob, jak bourat často nepropustné bariéry a předsudky k oběma světům. Ať už opery jako nedotknutelné zábavy vyšší třídy, tak ravu, jako nebezpečné noční zábavy nespoutané mládeže.

Kolektiv tímto propojením naopak vyzdvihuje benefity, které mají tyto formy společné – intenzitu, rituálnost, velkolepost a nezapomenutelnost zážitku. Není náhoda, že rave ve věhlasném berlínském klubu Berghain trvá stejně, ne-li déle, než čtyři opery sdružené v Prsten Nibelungův od Richarda Wagnera v rámci slavného festivalu v Bayreuthu. Operu i rave doprovází dress-code a nepsaná pravidla. Cílem kolektivu je na rave přinášet chlebíčkovou kulturu, prosecco a perle stejně tak, jako harness na večerní šaty do opery.

Umělecká šéfka a zakladatelka RUN OPERUN, v současné době také šéfka opery Moravského divadla Olomouc, zařazená do Forbes 30 pod 30 v roce 2023, Veronika Kos Loulová o OPERAVE říká:

Elektronickou hudbu s vloženými prvky opery vytvoří kapela Noisy Pots – Jakub Tengler a Michal Šupák společně s umělkyní a rapperkou Tanitou Yankovou, taktéž členkou kapely Vesna. Na jednom pódiu s DJs vystoupí operní pěvci*kyně. Operní zpěvačka s přesahem do klasické vokální improvizace B.Va (Bella Adamova), Kristýna Kůstková, která je v současné chvíli je stipendistkou v prestižním italském operním studiu a vystupovala všude od Carnegie hall až po Státní operu Praha. Posilou letošního OPERAVE je Ahmad Hedar, významný český vocal coach, klavírista a zpěvák. Od režírovaného děje kolektiv v tomto projektu ustupuje, nicméně odvážnou a současnou performativnost ve stylu RUN OPERUN tvoří kostýmní výtvarník Vojtěch Hanyš, make-up artistka Justina Urbanová, sound designer Michal Brůna a umělec Jan Poš, který vytvoří světelnou atmosféru specifickou pro rave kulturu.

MAG#art2friends