Když se hraje o život

Hudební nadání a šťastné dětství ve významné hudební rodině, dokonce i sňatek s geniálním muzikantem – to vše se zdálo předurčovat vynikající houslistce Almě Rosé bohatý a úspěšný život, jehož hlavní osou zůstane provždy hudba. To jediné zůstalo: hudba. Vše ostatní bylo rozmetáno.

Příběh dcery vídeňského houslisty Arnolda Rosé a neteře Gustava Mahlera v sobě zahrnuje nejen všechny nepochopitelné a děsivé zvraty evropských dějin první poloviny 20. století, ale i otázku jakou sílu má v lidském životě hudba. Na jevišti se setkávají skvělé hudebnice smyčcového souboru Alma Ansámbl a tři herci: Antonie Formanová, Anna Brousková a Vojtěch Bartoš.

Autorkou dramatického textu je scenáristika a dramaturgyně Martina Kinská, která má se zpracováním podobných témat mnoho zkušeností a její divadelní scénaře získaly několik ocenění. Nejbližší reprízy odehraje soubor 19. a 20. dubna a 20. a 21. května od 20:00. Vstupenky: https://goout.net/cs/listky/because-of-alma/httv/

S nápadem zabývat se příběhem Almy Rosé oslovila režisérku Silvie Hessová, vynikající houslistka a zakládající členka Alma Ansámblu – bez jejího uměleckého vkladu a nebývale velkorysého sponzorského daru by inscenace nemohla vzniknout.

O svém vztahu k Almě říká: “Moje cesta k ní začala před pár lety tam, kde ta její životní skončila, v Osvětimi. Při přejezdu mezi koncerty z Česka do Polska jsem navštívila Památník a Museum Osvětim, kde jsem objevila knihu s názvem Drogi mojego źycia od polské houslistky Heleny Dunicz Niwińské, která hrála v ženském orchestru Almy Rosé. Mísily se ve mně různé pocity od překvapení, obdivu až po stud, že jsem se o Almě dozvěděla teprve nyní. Byla vzdělanou hudebnicí a vynikající houslistkou, moderní a ambiciózní ženou, organizačně velmi schopnou, založila vlastní dívčí orchestr ve Vídni, se kterým odehrála úspěšná turné po celé Evropě, byla opravdovou hudební celebritou v tom nejlepším slova smyslu. Tím, že se stále rozvíjela a posouvala ve své profesi, a to zejména v těch pro ni nejtěžších časech, ukazuje, o jak silnou a inspirativní osobnost se jednalo. Myslím, že v každé z nás hudebnic, která v tomto představení vystupuje, je část Almy a bude v ní stále jako dar od ní.

Alma Ansámbl je smyčcový soubor a všechny jeho sólistky patří k předním komorním hráčkám a představily se posluchačům doma i ve světě. Hlavní ideou souboru je zachovat uměleckou individualitu sólistek a zároveň rozšiřovat tvorbu ve spojení hudby s výtvarným uměním, tancem a divadlem. Inspirací k založení Alma Ansámblu se stala pro Silvii Hessovou osobnost i životní příběh významné hudebnice a houslistky Almy Rosé. Její umělecké vzdělání, ambice, láska k hudbě a především její odvaha zůstávají pro soubor velkou inspirací.

Scénář: Martina Kinská
Režie: Jaroslava Šiktancová
Hudební režie: Silvie Hessová
Produkce: Barbara Tůmová, Helena Bartošová, Anna Burianová
Hrají: Anna Brousková, Antonie Formanová, Vojtěch Bartoš
Alma Ansámbl + jeho hosté: Silvie Hessová, Martina Bačová, Hana Baboráková, Věra Binarová, Kateřina Lískovcová, Hana Kubisová, Judita Škodová
Projekt vznikl za podpory SOM koncert s. r. o., Hl. města Prahy a Ministerstva kultury ČR.

MAG#art2friends