Kinowar: Kde končí fronta a začíná lidskost?

Benefičními projekcemi ukrajinských válečných dokumentů ve čtyřech pražských kinech chtějí organizátoři akce připomenout naléhavost konfliktu jen pár set kilometrů od českých hranic a zároveň jeho nebezpečnost pro zbytek Evropy. Druhým cílem je podpořit neziskovou organizaci Berehyni z Irpenya. Organizace byla založena v létě roku 2022 ve městě Irpen. Skládá se převážně z žen, které věnují svůj volný čas na pletení maskovacích sítí, vázání ponožek, či výrobu okopných svíček.

Kino Atlas / 22.2. 19:30 / Láska nade vše + Lvov: Koncert, který se nestal

Lvov: Koncert, který se nestal / Ukrajina 2023 / 3 min. – Lvovská národní filharmonie byla hlavním místem akademické hudby v zemi. Dnes slouží jako logistické centrum pro distribuci lékařské a humanitární pomoci.Ukrajinští hudebníci, kteří museli kvůli válce opustit své domovy, vrátili na její pódium hudbu. Ve vyprázdněném koncertním sále hrají ve prospěch svých kolegů a sbírají prostředky na jejich podporu.

Láska nade vše (pásmo krátkých filmů) / Ukrajina / 77 min. – Výběr krátkých filmů natočených mladými ukrajinskými režiséry po 24. únoru 2022. Autoři zaznamenávají novou válečnou realitu z pohledu osobního života a milostných vztahů. Vytvářejí hmatatelný prostor pro reflexi a věnuji pozornost emocím a prožitkům lidí, kteří neztratili schopnost milovat.

Výběr zahrnuje snímky účastníků oficiálního programu loňského filmového festivalu v Cannes Anastasie Solonevych a Damian Kotsura, laureátů festivalů Molodist, KISFF, Wiz-Art Ihor Babaev, účastníky řady mezinárodních a ukrajinských festivalů Oleny Podolyanko a Novruze Hikmeta a strhujícího dokumentu od Galy Kozyutynské.

Kdy jaro přišlo do Buče, rozkvetly kytky na mohylach, chyběly hroby.

Ruská armáda po invazi 24. února 2022 bombardovala a obsadila ukrajinské město Buča. Když byla o měsíc později vytlačena, svět obletěly záběry z města, které zažilo peklo. Filmaři Mila Teshaieva a Marcus Lenz se tam okamžitě vydali, aby natočili místní obyvatele vycházející z krytů. Zpočátku vše provází panika, zoufalství a smutek – doprovázené naprostým nepochopením, že byli napadeni zemí, se kterou měli tolik vazeb v rodinách i mezi přáteli. Ale jak se začínají objevovat první jarní květy, odhalují Ukrajinci také svou odolnost.

Den Dobrovolníka v Ukrajině je 14 března. Dva roky zpátky se z toho stál den všech. Přijďte se podívat jak hvězda Playboye čistí brambory a vaří jídlo pro vojáky.

Posledních několik týdnů intenzivních bojů převrátilo životy lidí vzhůru nohama. V nové postapokalyptické realitě obyvatelstvo si musí najít i nové role. Tisíce Kyjevčanů se přestěhovali do metra. Hlavní město a dříve klidná předměstí se proměnili v bojové zóny ničené a drancované okupanty. Pracovní týden již neexistuje, místo toho se počítají dní od ruské invaze v Ukrajinu…

Film ukazuje jeden den ze života pop hvězdy, televizního technika, historika, restaurátora umění, polárního badatele a důchodce. Oni všichni byli nuceni si radikálně změnit život.

Obležené město Mariupol bylo odříznuté od okolního světa. Skupina reportérů nachází příležitost poslat video-svědectví do etheru.

Ve spolupráci s Velvyslanectvím Francie a Velvyslanectvím Ukrajiny v České republice, uvádí Kinowar v Kině 35 dokumentární film 20 dní v Mariupolu režiséra Mstyslava Černova z roku 2023. Po projekci bude následovat diskuse s historičkou a dokumentaristkou Mariiou Sulialinou a analytikem Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Davidem Stulíkem, moderovaná specialistkou na ukrajinistiku a novinářkou Lenkou Víchovou.

MAG#art2friends