Konec iluzí v Brně

Svou 49. sezonu HaDivadlo pojmenovalo Konec iluzí a vedle tří nových inscenací bude nadále rozvíjet mimoinscenační programy

Po létě čeká brněnskou scénu Centra experimentálního divadla HaDivadlo již 49. sezona, tentokrát s podtitulem Konec iluzí. Divadelníci se v ní budou zamýšlet nad tím, zda ve společnosti přichází éra konce iluzí a co můžeme dělat s iluzemi, jichž se vzdávat nechceme. Tyto aktuální společenské otázky se propíší do tří připravovaných premiér nové sezony. Režie se přitom chopí umělecký šéf HaDivadla Ivan Buraj, filmový a literární tvůrce JQr, který bude s celovečerní činoherní inscenací v HaDivadle debutovat, a oceňovaná slovenská režisérka Júlia Rázusová. 

V předchozí Sezoně 48: Blízkost zkoumalo HaDivadlo podoby současné blízkosti geografické, kulturní i osobní. Velké společenské otřesy a výzvy, jako jsou klimatická krize, vzrůstající moc umělé inteligence a válečné dění na Ukrajině, přitom ovlivnily uvažování o dalším směřování divadla. K nové Sezoně 49: Konec iluzí shrnuli tvůrci své myšlenky v manifestu Sezony 49. „Túto sezónu uvažujeme o otázkach kontroly a sebakontroly, o fenoméne hľadania šťastia v úniku aj v návrate. Konfrontujeme sa aj s tým, aká rodina dokáže ponúknuť pocit bezpečia a či to nie je iba ďalšia z mnohých ilúzií. Pýtame sa, či môže niekto súčasnosť ustáť o samote, potichu a tváriť sa, že je v norme a vlastne ‚v pohode‘. Ružové okuliare sú rozbité, je to skľučujúce. Našťastie, boli to iba okuliare,“ doplňuje dramaturg Milo Juráni, který je novým kmenovým členem HaDivadla.

První premiéra proběhne 18. listopadu 2023 a bude jí inscenace uměleckého šéfa Ivana Buraje titulu Jenom konec světa, dramatu francouzského autora Jean-Luca Lagarce z roku 1990. Částečně autobiografické drama sleduje návrat třicátníka Louise žijícího v Paříži do rodného domu na venkově, aby své rodině sdělil tíživé tajemství. Neporozumění a neschopnost komunikace v rodině se stávají jedněmi z ústředních motivů této melancholické hry. 

Buraj na své inscenaci bude spolupracovat s dramaturgy HaDivadla Milem Juráni a Annou Prstkovou, scénografkou Deborou Štysovou a hudebníkem Matúšem Kobolkou. Účinkovat budou nové posily hereckého souboru Magdalena Kuntová a Jáchym Sůra, dále nový člen souboru z minulé sezony Radim Chyba, stálice Marie Ludvíková a také Sara Venclovská, která byla členkou souboru HaDivadla v letech 2010–2016 a v současné době ji lze vídat v inscenacích Vyhnání Gerty Schnirch a Maryša

Následovat bude autorská inscenace Queer Runner (labyrint citu / ráj mysli), jejíž premiéra je plánovaná na 1. března 2024. Stojí za ní filmový tvůrce a básník JQr, který pro HaDivadlo pravidelně připravuje video trailery k novým inscenacím. JQr napsal původní drama inspirované postavou britského matematika Alana Turinga, který byl v roce 1952 obviněn a souzen kvůli své homosexualitě. V dramatu se bude prolínat současnost s vizemi budoucnosti a dystopické vidění světa s utopií. Dramaturgem bude rovněž Milo Juráni, o scénu se postará scénograf a výtvarník Jan Matýsek a o hudbu Natálie Pleváková

Poslední premiéra sezony proběhne 7. května 2024 a půjde o adaptaci současné prózy francouzské autorky Nastassje Martin. Režie se ujme slovenská režisérka Júlia Rázusová, která bude v Brně režírovat vůbec poprvé. Inscenace Věřit v šelmy představí autobiografický příběh antropoložky, jejíž život se zásadně změní po napadení medvědem při výzkumu na Kamčatce. Otevírat se budou témata rozporu divočiny a civilizace i toho, kde leží hranice lidskosti. Dramaturgyní inscenace bude Anna Prstková.

Kromě nových inscenací HaDivadlo čeká již začátkem sezony vzpomínkový večer významného skladatele a spolupracovníka HaDivadla Jiřího Bulise, který pod názvem Nekonečný valčík Jiřího Bulise v režii Břetislava Rychlíka proběhne v sobotu 23. září od 18.30. Napříč sezonou bude HaDivadlo nabízet bohatý doprovodný program rozšiřující kontexty své divadelní tvorby, jako jsou dramaturgické úvody a besedy po představeních, tzv. divácká ladění, speciální workshopy, Senior kavárny a další mimoinscenační programy. HaDivadlo nadále organizuje mezidivadelní Klub mladých diváků Brno a druhým rokem také divadelní kroužek pro mladé Divadelní třídu CED. I v Sezoně 49: Konec iluzí budou divadelníci z HaDivadla nadále rozvíjet principy otevřené dramaturgie, na jejíž základech byla postavena dramaturgie celé sezony.

MAG#art2friends