Kouzelná přátelství ze studia Ghibli

Pro účel uvedení v kinech byly některé ze snímků opatřeny novými překlady titulků, jež pro tuto příležitost vytvořili přední čeští japanologové, a v případě mnoha filmů je to pro české diváky vůbec první možnost spatřit tato díla na stříbrném plátně. Od 4. dubna mohou diváci v českých kinech zhlédnout pětici animovaných snímků o kouzlu přátelství.

Studio, též přezdívané „japonské Disney“, sídlící kousek od Tokia založila v roce 1985 dvojice režisérů Hajao Mijazaki a Isao Takahata. Díky jejich filmovému umu spatřily světlo světa přes dvě desítky celovečerních filmů, které si vysloužily mnohá filmová ocenění, vč. Zlatého medvěda z Berlinale a Oscara za nejlepší animovaný film. Filmy z jejich produkce se vyznačují vizuálním stylem kladoucím důraz na ruční 2D animaci a výrazná mnohovrstevnatá poselství.

Od 4. dubna se v kinech představí pětice snímků, která ukáže malým i velkým divákům přátelství ve všech svých podobách. Spolu s malou čarodějkou a jejím kocourem Džidžim se návštěvníci kin vydají do světa na zkušenou ve filmu Doručovací služba čarodějky Kiki, za doprovodu dívky Haru se pak ve stejnojmenném filmu vypraví do Království koček. Ve filmu Léto s Marnie stráví prázdniny v ospalém přímořském městečku a spolu s knihomolkou Šizuku objeví tajemný antikvariát ve snímku Šepot srdce. Spolu s dvojicí dospívajících žáků ve filmu Z makové hůrky pak budou moci zachránit kousek historie.

MAG#art2friends