Kupte si v ulicích Duhovou stužku a podpořte práva LGBT+ lidí

Moc si přeju, aby se queer lidé v české společnosti cítili bezpečně,“ říká Linda Bartošová a vyvrací oblíbený argument, že jsme přeci tolerantní země. Na svém instagramovém profilu upozorňuje, že podle studie Být LGBT+ v Česku z roku 2022 se 18 % queer lidí setkalo s fyzickým či sexuálním násilím a 56 % s urážlivými a výhružnými gesty.

Jsem rád, že jsou kolem mě lidé různých orientací a identit,“ říká herec Jan Nedbal v kampani a dodává: „Ať už se jedná o homofobii, transfobii, rasismus či sexismus nebo jakoukoli jinou formu oprese na základě orientace, rasy či pohlaví, bylo pro mě vždy důležité se proti nim jasně vymezit. Ve společnosti, v níž bych chtěl žít, nic z toho nemá místo a nestačím se divit, co si občas někde přečtu nebo slyším někoho říct.“ Duhovou stužku si připnul také moderátor Honza Musil se slovy: „Láska má mnoho podob. Podporuji lásku bez rozdílu.“

Duhová stužka je symbol podpory LGBT+ lidí a jejím připnutím se může široká veřejnost viditelně postavit za rovná práva queer osob. „Postavení queer lidí v české společnosti stále není rovnoprávné. Proto je pro ně extrémně důležité vidět přijetí a veřejně deklarovanou podporu od ostatních. Právě tu vyjádří Duhová stužka přišpendlená na klopě,“ popisuje cíl kampaně Duhová stužka tisková mluvčí Prague Pride Eliška Černá.

Týmy Prague Pride budou v pátek 17. května nabízet Duhovou stužku na Václavském náměstí, Náměstí republiky a okolí Masarykova nádraží, na Hlavním nádraží, Náměstí Jiřího z Poděbrad, Náměstí Míru a v okolí stanice metra I. P. Pavlova.

Duhová stužka je v Praze ke koupi také ve spřátelených podnicích, jimiž jsou Rock Café, Sandokan Vegan Bistro, Bar B52, Freshlabels a LGBT+ Komunitní centrum Prague Pride.

Mimopražští si Duhovou stužku mohou objednat buď přes stránku nosimduhovoustuzku.cz a do pár dní jim přijde domů poštou nebo na několika spřátelených místech v regionech. Koupit si ji bude možné také na charitativním běhu FUN&RUN, který se koná v neděli 19. května ve Žlutých lázních.

Doporučená cena Duhové stužky je 200 Kč, neboť taková částka pokryje výrobní náklady a smysluplně podpoří i veřejně prospěšnou činnost Prague Pride. Každý zájemce*kyně o Duhovou stužku se však může rozhodnout pro vlastní výši platby, která bude na ulici probíhat v hotovosti do zapečetěné kasičky nebo pomocí platebního terminálu.

Organizace Prague Pride se věnuje pomoci queer lidem i otevírání české společnosti vůči vztahové, genderové a sexuální rozmanitosti. Výtěžek z prodeje využije například na podpůrnou činnost poradny sbarvouven.cz a LGBT+ Komunitního centra, na boj za spravedlnost a rovná práva LGBT+ lidí a jejich rodin (iniciativa Jsme fér), vzdělávání vyučujících a pracujících v pomáhajících profesích (Ucimolgbt.cz), podporu duhových rodin nebo největší kulturní a lidskoprávní událost pro queer lidi v naší zemi – festival Prague Pride.

Duhová stužka je český výrobek od rodinné firmy Centroflor z Velkého Šenova. Inspirací pro kampaň byla slovenská kampaň Dúhová stužka, kterou queer organizace Saplinq o.z. pořádá od roku 2022.

MAG#art2friends