Květnové tipy z divadla PONEC

Během dvou večerů 4. a 5. 5. své aktuální počiny představí mladí talenti na začátku kariéry, studenti Katedry tance pražské HAMU. Naopak v čase již etablovaní tvůrci – režisérka Petra Tejnorová a choreografové a performeři Tereza Ondrová s Viktorem Černickým – dostanou prostor 14. 5. Derniéra participativního projektu Temporary Collective / Tereza Ondrová, Petra Tejnorová, Viktor Černický & kol.: DUETY začne ve 20 hodin a od 21.20 naváže karaoke párty. Diváci i účinkující si tak mohou „rozlučkový“ večer užít, jak se patří – a hlavně společně. Právě o komunikaci a společném bytí totiž DUETY jsou.

Naposledy v divadle PONEC bude 19. 5. k vidění inscenace Tantehorse: Piece of Pleasure. A je na co se těšit, protože představení uměleckého uskupení Tantehorse jsou pro diváka s otevřenou myslí a imaginací silný emocionální i spirituální zážitek. Nejinak je tomu v případě Piece of Pleasure – generační výpovědi o stavu bytí, kde krize jako status quo nehledá řešení ani překonání.

Choreograf, performer a „odhodlaný muž“ Viktor Černický se na jeviště divadla PONEC vrátí 23. 5. a s ním 22 konferenčních židlí! Inscenace Z DRUHÉ STRANY / Viktor Černický: PLI  se pohybuje na pomezí instalace, performance, tance a cirkusu. Zábavné dílko v roce 2019 získalo Hlavní ocenění České taneční platformy a Cenu diváků. V rámci projektu Shape It pak vznikla verze pro mladé publikum, které s nadšením tleskaly děti ve školách a školkách po celé republice.

Za symbolický dárek ke květnovému Dni matek lze považovat inscenaci Spitfire Company: F*cking Beautiful Spring, která nevšední formou zpracovává téma mateřství. Tanečnice a choreografka Markéta Jandová 28. 5. na jevišti “odvypráví“ příběh o zrození, o těle v těle, o křičícím šepotu, o zvucích, které tvoří prostor. Příběh o mlaďoučké Marii a o jejím dítěti. Příběh o kruzích, které je nutné překročit, abychom se našli nově.  F*cking Beautiful Spring se v dubnu představil v rámci jubilejního 30. ročníku přehlídky nejzajímavějších děl současného tance Česká taneční platforma.

Divadlo PONEC sídlí na rozhraní dolního Žižkova a Karlína a je aktivní součástí dění v této části metropole. „V sobotu 25. 5. se zapojíme do 13. ročníku multižánrového sousedského festivalu Žižkovské mezidvorky. Chystá se toho opravdu hodně. Bude slavnostně otevřena Žižkov Highline, uvedeme představení se seniory i s dětmi, návštěvníky rozhýbeme na workshopu s tanečnicí a choreografkou Yanou Reutovou a v Čítárně Unijazz nejen k tanci zahraje kapela,“ zve za divadlo PONEC Yvona Kreuzmannová.

MAG#art2friends