KVIFF vyhrály Blažiny lekce

Vítězem Hlavní soutěže 57. ročníku KVIFF se stal snímek Blažiny lekce bulharského režiséra Stephana Komandareva. Sociální drama o seniorce, která musí kvůli ztrátě úspor polevit ze svých morálních zásad, stojí na představitelce hlavní role. I toho si porota všimla a ocenila také herečku Eli Skorčevu. Režisér ji zmínil i ve své děkovné řeči: „Chtěl bych cenu věnovat generaci mých rodičů – to oni jsou hlavními hrdiny našeho filmu. Stali se obětí tržního hospodářství v Bulharsku a často kvůli němu o mnoho přišli. Také děkuji svým kolegům a neuvěřitelné Eli.

Zvláštní cena poroty putuje do Íránu. Právě tam se odehrávají Prázdné sítě režiséra Behrooze Karamizadeho, ve kterých se romantická linka mísí se sociálně kritickým vyzněním. Tvůrce v děkovné řeči vzpomněl na mladou generaci Íránců. „Přál bych si, aby jim film dodal odvahu a posílil je,“ řekl.

Režisérskou cenu získal Babak Jalali za Fremont, citlivé komediální drama o nových životních začátcích. Ten zažertoval, že přepravit těžkou sošku letadlem bude složité. 

Nejlepší mužský herecký výkon podal Herbert Nordrum v absurdní skandinávské psychosondě Hypnóza. Kromě vděčnosti projevil také humor: „Snad vám nebude vadit, když cenu rozpůlím a polovinu pošlu své herecké kolegyni Astě.“

Libanonský dokument Tanec na okraji sopky o skupině tvůrců, kterým tíživá situace v zemi ztěžuje možnost tvořit, si odnáší Zvláštní uznání poroty. 

Festivaloví diváci si nejvíc užili filmovou exkurzi do Paříže 19. století, kde se bojovalo s kordy, šavlemi i pistolemi, s názvem Ve jménu cti. Snímek režiséra Vincenta Pereze zvítězil v Divácké ceně deníku Právo.

Proximu uhranula tvorba z jihovýchodní Asie

Hned dva filmy, které uspěly v soutěžní sekci Proxima, pocházejí z jihovýchodní Asie. Hlavní cenu získává jihokorejské Početí o partnerech, které neplánované těhotenství přivedlo na životní křižovatku. „Na výhru jsem nebyla připravena. Třesu se a nevím, co říct,“ zahájila dojemně režisérka Ji-young Yoo svůj proslov. Festivalu poděkovala také za to, že díky němu podnikla svou první cestu do zahraničí.

Zvláštní cenu poroty si odnáší Guras, příběh dětské výpravy za ztraceným psem mezi čajovníky Darjeelingu. Režisér Saurav Rai poděkoval festivalu, svému štábu, divákům i ostatním filmům v soutěži. 

Mezi 12 filmy se prosadila i tuzemská kinematografie. Zvláštní ocenění poroty Proximy vybojovalo Brutální vedro Alberta Hospodářského. Producent Ondřej Lukeš upozornil, že den před premiérou snímku byl naměřen nejteplejší den v historii planety. 

Prezident KVIFF Jiří Bartoška na závěrečném ceremoniálu 57. KVIFF ocenil dvě výjimečné herečky, které se nesmazatelně zapsaly do filmové historie.

Cenu prezidenta převzala americká herečka Robin Wright. „Tato cena je speciální, protože není jen za jeden konkrétní výkon. V duchu jsem si to spočítala – a těch hereckých čtyřicet let mi uteklo jako čtyři roky. Mít takovou práci a milovat ji je vzácná věc,“ zamyslela se v děkovné řeči filmová Princezna Nevěsta, láska Forresta Gumpa nebo chladná paní Underwoodová ze série Domek z karet. „Děkuji celému festivalovému týmu – je to jeden z nejlepších festivalů, kde jsem kdy byla. Díky, že podporujete film.“ Herečka poté vyjádřila vděk divákům i přání, aby se návštěvnost kin vrátila do předcovidových let. 

Laureátkou Ceny prezidenta se stala také Daniela Kolářová. „V Karlových Varech jsem žila od čtyř do osmnácti let a mám odsud mnoho vzpomínek. Řeknu jen, že jsem ráda, že se hotel Pupp opět jmenuje Pupp. My jsme absolvovali taneční v hotelu Moskva,“ glosovala jedna z nejobsazovanějších českých hereček. 

Na závěrečný ceremoniál se podíval alespoň virtuálně Woody Harrelson. „Karlovy Vary jsou můj nejoblíbenější festival,“ pozdravil v češtině publikum z online přenosu. „Česko mi představil Miloš Forman, když jsme uváděli film Lid versus Larry Flynt. Češi jsou úžasný a silný národ,“ řekl a slíbil, že se pokusí dorazit příští rok. Uvedl tak závěrečný film Šampióni, který se stal symbolickou tečkou za 57. ročníkem KVIFF. /kviff/

Příští 58. ročník KVIFF se bude konat od 28. června do 6. července 2024.

MAG#art2friends