La Película: Filmové lahůdky ze Španělska

Festival španělských filmů La Película letos exkluzivně uvede Almodovarův kovbojský kraťas z Cannes. Přijede i kameraman Jose Luis Alcaine.

Pražské kino Světozor a královéhradecký Bio Central letos po sedmnácté přinesou ve spolupráci s Institutem Cervantes českým divákům výběr toho nejlepšího ze španělské kinematografie. Festival La Película: Tapas se koná od 6. do 8. října.Do pražského kina navíc zavítá i 84letý José Luis Alcaine, dvorní kameraman věhlasného režiséra Pedra Almodóvara. Třešničkou festivalu bude exkluzivní uvedení krátkého filmu Zvláštní způsob života (Strange Way of Life) v hlavních rolích s Pedrem Pascalem a Ethanem Hawkem.

La Película: Tapas začíná na Den španělského filmu v pátek 6. října a potrvá až do neděle 8. října. Dramaturgové si pro letošní 17. ročník připravili hned několik lákadel. Ta největší jsou spojena se jménem Pedro Almodóvar, jednoho z nejvýraznějších španělských režisérů. Hostem festivalu španělských filmů bude i kameraman řady jeho snímků (Špatná výchova, Volver, Bolest a sláva, Paralelní matky) José Luis Alcaine a zúčastní se hned dvou debat v kině Světozor, kde se odehraje také většina programu.

Zahajovacím filmem La Películy bude snímek Zvířata (As Bestas) režiséra Rodriga Sorogoyena. Tento silný thriller podle skutečných událostí začne ve Světozoru ve 20:30, předcházet mu bude v 18:00 projekce ke Dni španělského filmů, Očarování (Embrujo). Klasika z roku 1947, v hlavní roli se dvěma proslulými flamenkovými zpěváký, Lolou Flores a Manolem Caracolem. V sobotním programu stojí za zmínku zástupce současné mladé španělské tvorby Guillermo Rojas a jeho komediální drama o babiččině pohřbu Ještě jednou (Una vez más) a také dokument o jednom z velkých malířů španělského baroka Franscisca Zurbarána od režisérky Arantxy Aguirre.

Sobotní den pak zakončí slot 3x Pedro Almodóvar s následnou debatou s José Luisem Alcainem. V rámci této trojprojekce exkluzivně bude uveden poprvé v českém kině film Zvláštní způsob života (Extraña forma de vida), který měl světovou premiéru na festivalu v Cannes. Se svou jedinečnou směsí zářivých vizuálů, působivých postav a podmanivého vyprávění bude tenhle netypický western nezapomenutelným filmovým zážitkem. Následovat budou kraťasy Lidský hlas (La voz humana) a Upoutávka pro milovníky všeho zakázaného (Tráiler para amantes de lo prohibido).

Neděle bude zajímavá především filmem několikrát zmiňovaného mistra španělské kinematografie, Pedra Almodóvara, Paralelní matky, jenž doprovodí po filmu debata s kameramanem snímku. Pomyslnou perličkou festivalu La Película bude také snímek Sušárny (Secaderos) odehrávající se mezi sušáky tabáku během léta zabarveného magickým realismem. Ve filmu vystupuje kouzelné stvoření navržené Montse Ribé a Davidem Martím, oba držitelé Oscara za nejlepší masky a výpravu pro Faunův labyrint v roce 2006.

V Bio Central v Hradci Králové proběhnou ve stejném termínu tři projekce. Tamní diváci mohou zhlédnout v pátek Také stěny umí mluvit, v sobotu Sušárny a festival zde zakončí snímek Zvířata.

La Película je ucelený pohled na španělskou a španělsky mluvenou kinematografii od divácký úspěšných velkofilmů přes odbornou kritikou oceňované snímky až po dokumenty reflektující aktuální témata.

Celý program kina Světozor najdete ZDE a Bio Central ZDE.

MAG#art2friends