Letní světlo, a pak přijde noc

Do českých kin míří 17. srpna adaptace románu Letní světlo, a pak přijde noc oblíbeného islandského spisovatele Jóna Kalmana Stefánssona.

Drama vypráví o řídce osídlené vesnici na Islandu, kde všichni obyvatelé žijí daleko od sebe, za časů nastupující finanční krize 90. let minulého století. Právě toto geografické zasazení je náležité pro tento svérázný a hřejivý soubor postav, vypovídající o tom, jak jsme si jako lidé podobní a zároveň odlišní. Drama s prvky absurdního humoru vypráví o vztazích, strastech a radostech obyčejných Islanďanů.

Režisér Elfar Adalsteins natočil film podle stejnojmenné knihy slavného islandského autora Jóna Kalmana Stefánssona. „Narodil jsem se a vyrůstal v malé rybářské vesnici na východním pobřeží Islandu, takže jsem měl pocit, že tu jedinečnou galerii postav osobně znám. Úžasný svět příběhu jako by sám v mojí hlavě ožíval — věděl jsem, že se musím pokusit na mistrovsky napsaný román Jóna Kalmana získat práva,“ řekl o knize. Debutoval roku 2012 kraťasem Sailcloth a získal za něj nominaci na Oscara v kategorii krátkometrážních filmů. S příznivým přijetím se setkal také jeho první celovečerní film, roadmovie Konec věty (End of Sentence, 2019). Do jedné z hlavních rolí svého nejnovějšího počinu obsadil herce Ólafura Darriho Ólafssona, známého například ze snímků Děti (2006) a Rodiče (2007).

MAG#art2friends