Listopadové tipy z divadla PONEC

Premiéry Lonesome COWBOY, Rukavičkářské závody a další setkání se současným tancem

Začátek listopadu – 5. 11. v 17.00 a 19.30 – ozdobí premiéra site specific projektu Tomáše Janypky s názvem Lonesome COWBOY, která se koná v Cirqueon LAB. Co všechno by mohl a měl pojmout ideální kovboj v dnešní době? Jaký by byl ideální kovboj v podobě muže – Tomáše Janypky? Osamělost jako otázka i odpověď. PONEC – divadlo pro tanec / Tanec Praha je koproducentem inscenace.

V předpremiéře se 7. 11. od 20.00 představí Fairy Tales – nový projekt tvůrčího uskupení POCKETART pod vedením choreografek Johany Pockové a Sabiny Bočkové. „V rámci témat ženství a hodnot, které ženská podstata vnáší do našeho světa, se v inscenaci vracíme do míst našeho dětství. Odhalujeme a ohledáváme procesy, skrze které se stáváme sami sebou. Oblékáme si na sebe různé role, jako by každá z nich byla jen další hrou. Role, které všichni známe z pohádek i z reálného života. Tvoříme si pro sebe nové fantazie, ve kterých přetváříme naše identity a způsoby jakými si dokážeme představit naše šťastné konce,“ sdělují ke své inscenaci autorky. Světovou premiéru díla uvedou ve španělském Olotu na Sísmograf festivalu, který je spolu s holandským Julidans dalším koproducentem.

POCKETART se v divadle PONEC usídlí mimořádně na celý měsíc. Po novince Fairy Tales uvede 21. 11. ve 20.00 inscenaci Treatment of Remembering, v níž tři performerky v poetických tanečních obrazech podstupují společně s diváky „proceduru rozpomínání“ v čase, kdy člověkem vyčerpaná příroda již neexistuje. K Madoně se rzí, oživující osobní zážitek jednoho nečekaného setkání, které se po letech opět vynořuje z hlubin paměti a ožívá, následuje 23. 11. ve 20.00. Poslední listopadový večer, 30. 11. ve 20.00, POCKETART pozve na rodinné představení Jáma lvová inspirované médii, populismem a jejich manipulativními silami.

Letošní novinka souboru Tantehorse nazvaná Piece of Pleasure obnažuje palčivé otázky současnosti skrze specifickou tělesnost počítající s riskem a odevzdáním se. Diváka s otevřenou myslí a imaginací čeká 11. 11. od 20.00 mimořádně silný zážitek.

V závěru listopadu 27. a 28. 11. od 20.00 se v PONCI poprvé představí taneční inscenace s prvky detektivního thrilleru Terezy Lenerové s názvem Rukavičkářské závody. V této performanci se fikce prolíná se zážitky s naší vlastní kůží. Oko si udržuje odstup. V opuštěném továrním komplexu se dotýkají dvě těla – člověk a zvíře v objetí. Nikdo se nechce ocitnout v jejich kůži. Zabíjíme v sobě to, co nás může zabít. Naše těla díky tomu přežívají, ale uvnitř se něco postupně ztrácí.

PONEC – divadlo pro tanec je unikátní scénou pro současný tanec s veškerými přesahy tohoto žánru do dalších uměleckých oblastí. Již 23. rokem se podílí na tvorbě a vzniku nových progresivních tanečních děl, zejména jako koproducent. Dává prostor domácím umělcům a zároveň rozšiřuje možnosti mezinárodní spolupráce, v neposlední řadě podporuje ukrajinské umělkyně. Oslovuje i dětské a mladé diváky a věnuje velkou pozornost tvorbě interaktivních představení pro školy a rodiny.

PONEC provozuje Tanec Praha z.ú. za finanční podpory Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Městské části Praha 3 a dalších. Je členem European Dancehouse Network.

Tanec Praha z.ú. je partnerem projektu Krenovka. Společnost SUDOP Real na revitalizaci usedlosti získala grant z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP 2014–21.

Více informací a online prodej vstupenek na www.divadloponec.cz

MAG#art2friends