Loučení a nové začátky

Jak se vypořádat s žalem a další užitečnosti předvedou studentky DAMU

Divadlo DISK uvede premiéru autorské inscenace Anytime, Anywhere studentek mezinárodního a českého magisterského programu Katedry alternativního a loutkového divadla (KALD) DAMU. Inscenace kombinuje několik mateřských jazyků dvou performerek a zabývá se především tématy loučení, tíhou postrádání a novými začátky. Premiéra proběhne v pátek 20. října v divadle DISK.

Jovita Siu a Kristina Kellnerová, autorky z odlišných kontinentů, přibližují publiku společné zážitky ze života mimo domov. Autobiografické prvky se proplétají s abstrakcí a přichází na scénu pomocí několika médií. Za hodinu se potom na jevišti stihnou vystřídat Barcelona, Praha, Ostrava, Hong Kong i deštné pralesy Střední Ameriky.

Když jsme se s Jovitou seznámily, hned jsme si uvědomily, že toto téma nás hodně zasahuje a které jsme chtěly rozvíjet dál. Soužití s loučením se musí v dnešním světě učit spousta lidí, dobrovolně i násilím. Doufáme, že sdílením našich příběhů třeba někomu pomůžeme nebo aspoň dáme najevo, že nejsou sami,” přibližuje jedna z autorek a performerek, Kristina Kellnerová.

Mezi nejpoužívanější média řadí inscenační tým projekce, mapované na několik ploch různých charakterů. Společně se zvukem vytváří pak obklopující a snovou atmosféru, která doprovází diváka od začátku do konce. Veškerá videa a zvuk jsou živě odbavována přímo z jeviště, čímž je divákovi přiblížen samotný proces tvorby. Na scéně nechybí ani hudba, živé rostliny či loutky. 

Spolupráce studentů českého a anglického programu KALD již není ničím novým, ale téměř vždy přináší čerstvý pohled na zavedenou estetiku a postupy katedry. V tomto případě ještě víc díky tomu, že Kristina Kellnerová přišla do magisterského programu po studiu v Barceloně, a tak i ona je nezatížená našimi manýry. Hledání křehké rovnováhy a možností, jak se navzájem slyšet a rozumět si je tak pro mě zřejmě hlavním přínosem tohoto projektu,” se vyjadřuje MgA. Robert Smolík, vedoucí magisterského programu, ke způsobům, jak mezi sebou různé prvky inscenace splývají. 

Anytime, Anywhere

tvůrčí tým: Kristina Kellnerová, Jovita Siu Ji Chin

produkce: Petr Maršál, Jan Wegmann

hrají: Kristina Kellnerová, Jovita Siu Ji Chin

Hrají studentky 2.  ročníku magisterského studia Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ ROČNÍKU: MgA. Robert Smolík

premiéra: 20. 10. 2023 v 19:30 v divadle DISK
nejbližší reprízy:  23. 10., 28. 11., 29. 11. 

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 17:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

Základní vstupné stojí 200 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

MAG#art2friends