Mexický režisér Carlos Reygadas bude mentorem na FAMU

Carlos Reygadas, známý pro vizuální působivost a silné emocionální vyznění svých filmů, povede na škole po čtyři dny individuální konzultace se studentkami a studenty nad jejich připravovanými filmy. 

“Carlos Reygadas je zásadní osobností pro mladé umělce a umělkyně v Evropě, i v Česku, což jsme viděli také na zájmu o jeho online masterclass v roce 2020. Na každém mentoringu jsou však klíčové individuální konzultace, protože studující mají možnost konfrontovat svoje přemýšlení o audiovizuálním vyjadřování s vyhraněnými osobnostmi a rozšířit si tak různost perspektiv a inspirací. Jsem tedy ráda, že Reygadas po několika letech jednání přijíždí. Autor s tak výrazným rukopisem bude jistě provokativním i podnětným partnerem v pedagogických diskusích,” říká děkanka FAMU Andrea Slováková.

V kině Edison proběhne 22. května od 18:00 projekce filmu Naše doba (Nuestro tiempo, 2018) s navazující debatou s autogramiádou knihy Přítomnost, jejímž českým překladem od Alexandry Moralesové FAMU zahájila edici věnovanou myšlení významných světových filmařů a filmařek a který vyšel na podzim v nakladatelství NAMU. Tato událost bude otevřena veřejnosti a poskytne příležitost setkat se s Reygadasem osobně.

Reygadas patří mezi přední osobnosti současného autorského filmu. Na festivalu v Cannes získal za obrazově hypnotické drama z prostředí náboženské skupiny žijící na severu Mexika Tiché světlo (2007) cenu poroty a za film Post Tenebras Lux (2012), citlivě zpracovaný příběh mladé rodiny, která se rozhodla odstěhovat z města na venkov, cenu za nejlepší režii. Původním povoláním právník a diplomat v současnosti představuje jeden z nejvýraznějších hlasů současné mexické kinematografie. Nestudoval na žádné filmové škole, učil se sledováním děl Michelangela Antonioniho, Alexandra Dovženka, Carla Theodora Dreyera nebo Andreje Tarkovského. Díky těmto vlivům se v jeho tvorbě mísí lokální kinematografická tradice a dědictví evropské avantgardy.

Mentoringový program na FAMU si klade za cíl propojit studentstvo FAMU se současnou světovou filmovou scénou. Nastupující generace filmařů a filmařek se jeho vlivem seznamuje s praxí uznávaných a jedinečných osobností všech profesí, s nimiž mají studující možnost úzce spolupracovat během intenzivních praktických workshopů i individuálních konzultací. Na podzim roku 2023 působil na FAMU po celý semestr maďarský režisér Béla Tarr, který školu poprvé navštívil již v roce 2021 v rámci téhož programu. Mezi dalšími hosty byli režisér Pedro Costa, francouzský režisér Bruno Dumont, francouzská kameramanka Agnes Godard, ukrajinský dokumentarista Sergej Loznica, experimentální režisér Bertrand Mandico, islandský režisér Hlynur Pálmason či francouzská scenáristka Céline Sciamma. S Carlosem Reygadasem škola započala spolupráci již na podzim roku 2020, kdy vedl pro studující s ohledem na covidová opatření online masterclass.

MAG#art2friends