Mezi Šarlatánem a Kafkou

Nový film Agnieszky Holland HRANICE byl vybrán do hlavní soutěže prestižního 80. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách

Mezi filmy, které se kvalifikovaly do hlavní soutěže 80. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách, je i nejnovější počin Agnieszky Holland HRANICE, režisérky třikrát nominované na Oscara. Hranice je navýsost současným příběhem o tom, jak se každý z nás může nečekaně ocitnout v mezní, hraniční situaci a být nucen volit mezi dobrem a zlem. Film nás nutí uvědomit si, že diskuse o morálních volbách není doménou akademických debat, ale probíhá tady a teď, v současném Polsku. Na projektu spolupracuje producentský tým, který v posledních letech společně s Agnieszkou Holland vytvořil oceňovaný film Šarlatán a zároveň  připravuje film o Franzi Kafkovi.

Na vzniku filmu se také podílela česká produkční společnost Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové. HRANICI podpořil Státní fond kinematografie, dalším z koproducentů je i Česká televize. Film v ČR distribuuje BIOSCOP, termín české premiéry je stanoven na 19. října 2023. Kromě ČR a Polska je již nyní potvrzeno uvedení filmu v dalších 20 zemích.

HRANICE

Psycholožka Julia (Maja Ostaszewska) se po přestěhování do Suwalského kraje stává nedobrovolnou svědkyní a účastnicí dramatických událostí na polsko-běloruské hranici.

Rozhodne se vzdát se svého pohodlného života a přidá se ke skupině aktivistů, kteří poskytují pomoc uprchlíkům.

Současně s tím jsou syrská rodina prchající před občanskou válkou a její doprovod, učitelka z Afghánistánu, podvedeni Bělorusy a násilně převezeni do uprchlického tábora nedaleko hranic s Polskem. Ve snaze uniknout se vydávají na zoufalou a nebezpečnou cestu neznámým a nepřátelským územím. 

V Polsku se jejich osud protne s osudem Juliiným a mladého pohraničníka Jana (Tomasz Włosok). Události, které je potkají, navždy změní život nejen jim, ale i dalším migrantům a aktivistům zapojeným do jejich příběhu.

HRANICE je fiktivní příběh, scénář filmu je ale založen na skutečných událostech, které se dějí přímo vedle nás. Přípravy filmu zahrnovaly stovky hodin analýzy dokumentů, rozhovory s uprchlíky, pohraničníky, obyvateli pohraničí, aktivisty a odborníky. Ve filmu se prolínají tři pohledy – perspektiva uprchlíků, polských aktivistů a pohraničníků. HRANICE je hlavně příběh o lidech. O lidech prožívajících hraniční situace.

Distribuční název ČR: Hranice
Žánr: drama
Výroba: Polsko, Česká republika, Francie, Belgie
Režie: Agnieszka Holland
Producenti: Marcin Wierzchoslawski, Agnieszka Holland, Fred Bernstein, Šárka Cimbalová
Scénář: Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland
Kamera: Tomasz Naumiuk
Koproducenti: Maria Blicharska, Damien Mc Donald, Diana Elbaum, David Ragonig
Produkce: Metro Films (Polsko), Marlene Film Production (Česká republika), Blick Productions (Francie), Beluga Tree (Belgie)
Výkonní producenti: Mike Downey, Jeff Field, Daniel Bergmann
Hrají: Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Po Dalia Joqascape, Dalia Naous, Joely Mbundu, Piotr Stramowski, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Magdalena Popławska
Fotografie:  Agáta Kubišová

MAG#art2friends