Michal Blaško režíruje seriál Ratolesti

„Seriál Ratolesti volně navazuje na úspěšný seriál Ochránce. Návaznost je tematická – zabýváme se opět problémy výchovy a vzdělávání dětí a mladých lidí, nicméně půdorys je zcela nový. Děj seriálu jsme situovali do menšího města a sevřeli jsme ho do úzké skupiny postav několika generací, které jsou propojeny jak rodinnými, tak pracovními vztahy a problémy. Celé sérii pak dominuje otázka distribuce a konzumace drog a zejména to, jak je pro dnešní rodiče těžké porozumět, co jejich dítě ve skutečnosti dělá, co ho zajímá, co ho motivuje a jak přemýšlí,“ přibližuje děj seriálu jeho kreativní producent Jan Maxa.

Spoluautory scénáře jsou Tomáš Feřtek a Matěj Podzimek. Pro jednotlivé dějové linky vycházeli z reálných kauz a kriminálních případů a důležitou roli sehraje i lokalita, ve které se příběhy odehrávají. „Když jsme hledali místo, do kterého naše příběhy situovat, tak zásadní roli sehrála náhoda. V té době mě totiž jiné pracovní závazky zavedly do Tábora. To město je mimořádně sympatické, příjemné pro život a zároveň, když ho člověk poznává déle, tak dojde k závěru, že i takto idylické prostředí má svoje stíny a různé složitosti. A tak jsme s Matějem Podzimkem kauzy soustředili do jednoho dějiště, přestože jsme je posbírali po celé republice. Maloměsto, to je prostředí, ve kterém se všichni dobře znají a kde není úplně jednoduché cokoliv objasnit či vyšetřit. Je téměř stoprocentně jisté, že v nějakém větším či menším průšvihu bude figurovat někdo z vašeho příbuzenstva. Navíc, na maloměstě si lidé mohou pomáhat, ale taky se navzájem pomlouvat, podrážet se. A i s tím si v ději hodně hrajeme,“ naznačuje spoluscenárista Tomáš Feřtek.

„Tentokrát mě zaujal příběh o rozpadu jedné rodiny propojený s jednotlivými kauzami a tématy, které mají svůj reálný základ a celospolečenský přesah. Přípravy zabraly víc než rok. Teď na začátku natáčení není mou nejvýraznější emocí nervozita, ale velký respekt před natáčecím plánem rozepsaným na sto dní. To je zatím můj absolutní rekord,“ usmívá se režisér Michal Blaško.

A herečka Anna Geislerová k novému seriálu dodává: „Scénáře neříkají divákům, že je něco jednoznačně dobře nebo špatně, ale nechávají prostor pro vlastní úsudek. S nadsázkou se dá říct, že tenhle seriál bude jakousi výukou národa ke kritickému myšlení.“

námět: Tomáš Feřtek // scénář: Tomáš Feřtek, Matěj Podzimek // kameraman: Adam Mach // režie: Michal Blaško // výkonný producent: Matěj Stehlík, Ondřej Lácha // kreativní producent: Jan Maxa // hrají: Anna Geislerová, Stanislav Majer, Tomas Sean Pšenička, Matouš Ruml, Milena Steinmasslová, Peter Bebjak, Saša Rašilov, Matyáš Řezníček, Linda Rybová, Josefína Prachařová, Tomáš Dalecký, Timotej Červenka, Luciana Tomášová a další

MAG#art2friends