MikuLOVE připomene desáté výročí od smrti Filipa Topola

Vedle koncertní pocty Filipu Topolovi uvede dalších dvacet pět kapel i program v synagoze a projekce filmů

Festival MikuLOVE, který proběhne 25. a 26. srpna v areálu letního kina v Mikulově, letos několikrát připomene desáté výročí od smrti Filipa Topola, zpěváka, pianisty, skladatele, textaře a frontmana Psích vojáků. Festival v sobotu večer zakončí unikátní koncert, na kterém zazní naživo známé písně této legendární kapely v podání osmnáctičlenného hudebního souboru Agon Orchestra s původním zpěvem Filipa Topola ze zvukového sampleru. Projekt, který bude uveden v České republice na festivalu právě pouze na MikuLOVE, navazuje na dvacet dva let staré společné album a koncertní křest v pražském Divadle Archa.

Návštěvníci také uvidí putovní výstavu snímků Filipa Topola a Psích vojáků fotografa Karla Šustera a snímek Takovej barevnej vocas letící komety režiséra Václava Kučery o životním osudu této výjimečné kulturní osobnosti. Celkově během dvou dnů zahraje dalších dvacet pět kapel a festival nabídne také bohatý doprovodný program včetně koncertu Josefa Lábuse a Smyčcového kvarteta TrutnoForte v synagoze, předpremiéru dokumentárního filmu o kapele Už jsme doma Rozsviť světlo ať je vidět režiséra Václava Kučery a Radima Špačka a producenta Romka Hanzlíka, projekci snímku o rockovém undergroundu za totality Tenkrát v Praze, slam poetry nebo divadla pro děti. Více informací na www.miku-love.cz. Vstupenky jsou k dostání v síti GoOut.

Předpremiéra filmu o kapele Už jsme doma “Rozsviť světlo, ať je vidět” v neděli 27.8. od 12:00 v Městském kině v rámci Festival MikuLOVE 2023 – 25. a 26. 8. 2023

Na festivalu, který navazuje dramaturgií a podtitulem Festival nepopulární hudby na dvacetiletou tradici přehlídky Eurotrialog pořádaný hudebníkem, promotérem, fotografem a dobrou duší alternativní hudby Romkem Hanzlíkem, zahrají v pátek 25. srpna Dunaj, Načeva a Zdivočelí koně, Kittchen, Tara Fuki, V.T. Marvin, Rajtaraj, Gróa (Island), Evolet, Plum Dumplings, Nedělní lidé a Songs from Utopia. V sobotu 26. srpna pak Ty Syčáci, Garage & Tony Ducháček, Prouza, Tornádo Lue, Bolehlav, Rány těla, Ruins Alone (Japonsko), něco něco, emozpěv, Ladě, Hmlisto & Petr Linhart, Sprostá a ubohá a Vnitrublok.

Festival v sobotu vyvrcholí unikátním koncertem Filip Topol & Agon Orchestra. Jak došlo před dvaadvaceti lety k této spolupráci líčí Ivan Bierhanzl z Agon Orchestra: „V létě 2001 jsme na popud ředitele pražského Divadla Archa Ondřeje Hraba realizovali nahrávku Agon Orchestra s Filipem Topolem. Šéf Agon Orchestra Petr Kofroň si z diskografie Psích vojáků vybral deset písní, které zaranžoval pro osmnáctičlenný orchestr. Filip byl trochu rytmicky nejistý, neměl totiž oporu ve svém klavíru, tak jsme natočili nejdřív celý orchestr a jeho sólový zpěv pak s pomocí playbacku. Celé album jsme pak pokřtili na koncertě v Divadle Archa.”

A k současné koncertní podobě dodává: „Letos si připomínáme deset let ode dne, kdy nás Filip opustil. V Arše se našly původní ProTools soubory, kde je Filipův hlas zachován ve zvláštních stopách. Nikdo už ale nemá staré ProTools a soubory se nedaří načíst ze starých vypálených CD. Nicméně zvukovému kouzelníku Ondřeji Ježkovi se podařilo Filipův hlas zrekonstruovat, takže Filip s námi bude zpívat ze zvukového sampleru s doprovodem orchestru, přesně tak, jak to bylo v roce 2001.

Dějištěm festivalu se již potřetí stane nově zrekonstruovaný amfiteátr letního kina v Mikulově, přilehlý park a další místa v tomto historickém jihomoravském městě. Návštěvníkům bude k dispozici stanové městečko a veškerý festivalový servis včetně bohatého občerstvení. Areál amfiteátru je bezbariérový. 

O dramaturgii festivalu MikuLOVE se stará dlouholetý přítel a kolega Romka Hanzlíka z kapel FPB a Už jsme doma Miroslav Wanek. Pořadatelství převzali po domluvě s Romkovou životní partnerkou Ladou Kuruczovou jeho přátelé a kolegové Petr Pošvic a Radim Svatoň. Festival dává prostor nekomerční – nemainstreamové hudbě, umělcům ´okrajových´ žánrů, není pouze o zvučných jménech, ale i o mladých talentech. Ve svém názvu má zvýrazněno slovo LOVE (láska) a nejde jen o slovní hříčku – jde o symbolické vyjádření ducha celého festivalu, který je o lásce k hudbě, ale i o lásce mezi lidmi, o toleranci, hledačství, o respektu k ostatním a hlavně o fantazii bez limitů, o nekonečném objevování. 

Dvoudenní i jednodenní vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut. Více informací nawww.miku-love.cz.

MAG#art2friends