Mladá kamera Uničov

V porotě soutěže letos kromě dalších filmových tvůrců a pedagogů zasedne také scenárista, herec a režisér Jiří Mádl. V doprovodném programu proběhnou retrospektivní projekce vybraných filmů z minulých ročníků Mladé kamery doplněné besedou, trojice koncertů a závěrečná afterparty.

O účast v soutěži letos bojovaly téměř dvě stovky filmů. Jejich celková stopáž značně převýšila časové možnosti festivalu, proto z nich organizátoři vybrali symbolických 50, které se publiku a porotě představí ve třech kategoriích, které jsou dále rozčleněny podle věku autorů. Ti se rekrutují jak z řad studentů a absolventů středních i vysokých filmových škol, tak z řad amatérských filmařů a filmových nadšenců.

Nejpočetněji jsou v soutěži zastoupeny hrané filmy, které tvoří více než polovinu soutěžní kolekce. V jejich tematickém zaměření rezonují problémy, s nimiž se dnes a denně potýká řada lidí: předsudky, netolerance, manipulace, pochybnosti, konzum, osamělost, morální dilemata – a proti nim překonávání vlastních strachů a hledání naděje. Vážný a emocionální přístup ke zvoleným námětům se zdá být jedním z typických rysů nejen mnohých filmů v soutěži, ale i dlouhé řady dalších přihlášených děl.

#art2friends tip

Do kategorie hraný film autorů do 20 let byl vybrán také studentský film Otto Duška Kamenná tvář. Hlavní hrdina v podání Maxmiliána Kocka je mladý chlapec trpící vzácným onemocněním, Moebiovým syndromem, který mu znemožňuje vyjadřovat emoce a pohybovat svaly obličeje. Jeho tvář je vzhledem k této podmínce často bez výrazu, jako by byla z kamene.

V samostatné kategorii budou soutěžit animované filmy, jichž se představí celkem 13; všechny tuzemské provenience. Mezi nimi bude i snímek Chernobyl nejmladšího letošního účastníka, který si jako prostředek animace volil stavebnici Lego. V soutěži diváci spatří filmy vytvořené nejrůznějšími animačními technikami s širokým tematickým rozpětím: od filmů lyrických a abstraktních až po animovaný dokument o posledních věcech člověka.

Třetí kategorii letos představuje devět filmů dokumentárních a experimentálních, mezi nimi také dva dokumenty ukazující několik lidských osudů, do nichž zasáhla probíhající válka na Ukrajině.

Kvality soutěžních filmů bude hodnotit odborná porota. Jako každoročně v ní zasedne Martin Čihák, pedagog střihové skladby na FAMU. Vedle něj budou o nejlepších filmech rozhodovat zvukař Robert Slezák, který pracoval mj. na filmech Jan Palach, Promlčeno nebo Poslední závod, scenárista a pedagog Štěpán Hulík, známý např. minisériemi Hořící keř a Podezření či seriálem Pustina, a filmová dokumentaristka Adéla Komrzý, autorka filmů Viva video, video viva, Jednotka intenzivního života nebo Zkouška umění. Pátým členem poroty se stane scenárista, herec a režisér Jiří Mádl, jenž vstoupil do světa filmu prostřednictvím populárních teenagerovských komedií, avšak nyní již má na kontě nejen řadu pozoruhodných rolí mj. ve filmech Děti noci, Čtyři slunce nebo Vlk z Královských Vinohrad, ale také vlastní režisérské a scenáristické počiny Pojedeme k moři a Na střeše.

Součástí festivalu budou také filmařské konzultace, jež bude letos poskytovat motion designér a režisér Lukáš Veverka. Tvoří vizuální identity pro televizní a online projekty, např. televizi Óčko či Kazmovu One ManShow. Na Mladé kameře bude k dispozici všem tvůrcům, kteří by se s ním chtěli poradit o svých rozpracovaných či plánovaných projektech.

Program jubilejní 50. Mladé kamery Uničov bude třídenní. Ve čtvrtek 21. března v 19:00 hodin proběhne v kině Družba Předvečer Mladé kamery, pamětnické ohlédnutí za půlstoletím této filmařské soutěže. Diváci budou mít unikátní možnost vidět po mnoha letech i některé snímky uničovských filmařů, které přímo na Mladé kameře soutěžily. Na programu bude například snímek věnovaný silniční cyklistice Dvacet tisíc kilometrů, který reprezentoval domácí tvůrce na prvním ročníku Mladé kamery v roce 1975, film Hádky s mládím, v němž mohelnický filmový amatér Josef Kapl zachytil atmosféru Mladé kamery v jejích počátcích, nebo westernová parodie Mary Charringtonová, jež roku 1999 obdržela jednu z cen. Při promítání i po něm bude prostor i na neformální besedu se současnými i bývalými organizátory Mladé kamery.

Slavnostní zahájení Mladé kamery se odehraje v kině Družba v pátek 22. března v 16:00 hodin. Hosty a autory přivítá z pódia herec Václav Zimmermann, který se letos opět zhostí role moderátora. Po úvodu započnou soutěžní projekce, jež jsou rozděleny do pěti promítacích bloků; první tři jsou na programu v pátek, zbývající dva pak v sobotu 23. března. Přestávky mezi bloky budou jako vždy vyplněny diskuzemi s porotci a tvůrci o právě zhlédnutých filmech. Soutěžní projekce festivalu skončí po 14. hodině a od 15:00 bude na programu Retrospektiva 50 let Mladé kamery, která divákům nabídne sedm filmů reprezentujících výběr z nejlepšíchamatérských snímků 70. a 80. let. K vidění budou např. filmy Vychovatel ke strachu, Nejdelší noc, Stínohra nebo jeden z prvních filmů Tomáše Vorla a Divadla Sklep To můj Láďa. V 18:00 hodin vyvrcholí program soutěžní přehlídky slavnostním vyhlášením výsledků, předáním cen a promítnutím vítězného filmu.

Sobotní večerní program pak bude pokračovat od 20:00 hodin v uničovském městském klubu trojkoncertem, na němž zahrají návštěvníkům Mladé kamery Johuš Matuš, muzikantské a výtvarné duo-sólo ovlivněné ruralismem a existencialismem, elektro-akustické duo DVA, produkující také hudbu do her, filmů a divadelních představení, a uničovskému publiku již dobře známý Ventolin, elektronický projekt Davida Doubka.

MAG#art2friends