Mnohovrstevnatý život předčasně zesnulého umělce na filmovém plátně

3. dubna od 19.30 – Kino Atlas – Praha

8. dubna od 20:00 – Kino35, Francouzský institut – Praha

18. dubna od 15:00 – UMPRUM – Praha

20. dubna od 17:00 – 8smička – Humpolec

22. dubna od 20:00 – TELEGRAPH – Olomouc

21. května od 18:00 – GVUO – Ostrava a v plánu jsou také další projekce.

Konceptuální vizuální umělec Ján Mančuška se narodil v Bratislavě, ale od dětství žil v Praze. Vystudoval Akademii výtvarných umění, v roce 2004 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého, účastnil se přehlídky Manifesta v Berlíně, byl spolutvůrcem expozice na benátském bienále, autorem divadelní inscenace Hra pozpátku, vystavoval v renomovaných galeriích po celém světě – včetně pařížského Centre Pompidou nebo newyorského MoMA. Zemřel v roce 2011 v důsledku mnohaleté poruchy krvetvorby.

Stejným způsobem k Mančuškově portrétu přistupuje i režisér Štěpán Pech, když obkresluje hranice jeho intimního, rodinného života a kulturní krajiny s chybějícím středem.

V dokumentu dostávají prostor nové i archivní videomateriály, fotografie, dokumentace uměleckých děl a především rozhovory Mančuškových dětí s pamětníky, kteří jejich otce znali z osobního či profesního života. Nečekaně katarzní a dlouho doznívající debut na MFDF Jihlava 2023 získal Cenu za nejlepší debut v sekci Opus Bonum.

Film scenáristy a režiséra Štěpána Pecha, absolventa Ateliéru fotografie na UMPRUM a Katedry režie na FAMU, měl premiéru loni v prosinci.  Štěpán Pech znal Jána Mančušku od dětství a během svých studií na UMPRUM mu tři roky dělal asistenta.Jana jsem znal od dětství, ale jenom vzdáleně. Naši rodiče se přátelili. Na UMPRUM jsem pro něj začal pracovat jako asistent. Ty dva roky byly velice intenzivní. Hodně jsem se naučil a často jsme se smáli. Jeho nemoc ale o sobě začala dávat vědět stále častěji.

Když zemřel nedokázal jsem se tím srovnat a po letech jsem se rozhodl natočit o něm film. Motivace byla sobecká, prostě mi chyběl a chtěl jsem se s ním potkat.  Zároveň mě lákala výzva natočit film a o umělci a pokusit se jeho přemýšlení a tvorbu otisknout do formy zpracování filmu.

Řadím se mezi ty, kteří mají nejraději dílo Ten druhý/poprosil jsem svoji ženu, aby mi začernila místa, na která si nevidím.

Jedná se o záznamem performance, která je popsaná v názvu. Tato akce byla zachycena na diapozitivní materiál, kteý v pásech visí zavěšen před lightboxem, takže z odstupu má dílo kvality rozměrné modernistické sochy.  Je vidět, že Janova práce se těžko formálně zařazuje, protože pro něj byl důležité pracovat s více médii zároveň.

Mám také moc rád Janovy kresby, které jsou plné intimní hravosti.

Kurátor Ondřej Chrobák říkal, že svoji tvorbu bral až smrtelně vážně. To je, myslím, přesný popis jeho vztahu k práci. Dával ji vše, co mohl.

Pokusit se přenést na plátno Janovu tvorbu, bylo jednou z největších výzev filmu.

Mnoho lidí po shlédnutí mluvilo o tom, jak je pro ně jeho práce silná. A někteří díky filmu objevili vrstvy, které pro ně byly dříve skryté.

Často se mě ptají, jak se stavím k tomu, že jsou ve filmu ukázána některá raná díla, která by Jano téměř určitě zcenzuroval. Řadu jich spálil. Ale pro mě bylo důležité hledat kontinuitu a propojení. Ve zpětném chodu vyprávění nacházet zdroje a motivace. Snažit se o co největší celistvost a vědomí souvislostí. Snad by to Jano pochopil.

Chybění – tvůrci:

Scénář a režie: Štěpán Pech / kamera: Stanislav Adam / střih: Jan Daňhel / sound design: Michal Horváth / komponovaná hudba: Jonatan Pastirčák

Producenti: Mannschaft / filmsomnia / Marek Dusil, Anna Mach Rumanová

Koproducenti: Česká televize / RTVS Rozhlas a televízia Slovenska

S finanční podporou: Státní fond kinematografie / Audiovizuálny fond / Eurimages / Pražský audiovizuální nadační fond

www.janmancuska.com

MAG#art2friends