Na Letní scénu Musea Kampa vstoupí Forman

Osvědčený tvůrčí tým v čele se scenáristkou a producentkou Danielou Sodomovou a režisérkou Adélou Laštovkovou Stodolovou 18. a 19. června 2024 uvede premiéru novinky Forman. V hlavní roli proslulého oscarového režiséra Miloše Formana se představí Marek Adamczyk a Patrik Děrgel. Spolu s nimi si zahrají Aleš Petráš, Václav Vašák, Roman Blumaier, Kryštof Krhovjak, Nathanael Ruml, Maxmilián Kocek, Matouš Ruml, Daniel Šváb, Stanislava Jachnická ad.

Důvodem, proč jsme se rozhodli právě pro Miloše Formana, je jeho provázanost s Kampou. Bydlel hned vedle ve Všehrdově ulici. A navíc v parku sousedícím s Museem Kampa bylo umístěno zázemí pro natáčení filmu Amadeus, který měl premiéru v roce 1984, takže příští rok tomu bude 40 let,“ vysvětluje scenáristka a producentka Daniela Sodomová. „Zdánlivě víme o Miloši Formanovi všechno z té profesní oblasti, máme vytvořený obrázek člověka, který se jako jeden z mála Čechů prosadil v Americe. Ale my bychom se chtěli víc dotknout jeho duše, osobnosti, co dělal, když netočil, o tom málokdo ví. To je pro mne jako režisérku výzva,“ dodává Adéla Laštovková Stodolová

Chystaná inscenace časově obsáhne život Miloše Formana přibližně od 10 do 47 let. Podobně jako u předchozích úspěšných titulů Meda, Werich a Marta půjde o velmi dynamickou formu, tentokrát ovšem spíše činoherního charakteru. Zkoušky začnou v březnu. V rámci už téměř rok trvajících pečlivých příprav se Daniela Sodomová s Adélou Laštovkovou Stodolovou vydaly do Ameriky po Formanových stopách. Navštívily legendární hotel Chelsea a byt na Manhattanu, kde žil, a setkaly se i s jeho manželkou Martinou Formanovou. „Na náš záměr reagovala velice pozitivně, příjemně nás překvapilo, že nám nedává žádné mantinely či podmínky, je to opravdu velmi milá a vstřícná žena,“ potvrzuje Adéla Laštovková Stodolová.

A jak na nabídku zahrát si Miloše Formana na Letní scéně Musea Kampa reagoval Marek Adamczyk? „Já jsem byl nadšený. Mám Formana fakt rád, mám rád jeho filmy, takže jsem byl od první chvíle nadšený a zároveň zvědavý, jak to celé pojmeme a jak na Formana jít, protože to není úplně zjevné. Těším se na ten společný tvůrčí proces.“ Na stejnou otázku odpovídá také Patrik Děrgel: „Byl jsem poctěn, šťastný a začal jsem se okamžitě těšit. Bez váhání jsem souhlasil, protože jsem měl moc pěknou zkušenost s Medou, kterou jsem na Letní scéně Musea Kampa viděl a říkal jsem si, že právě takhle by se letní scény měly dělat. Takže když ta nabídka přišla, neváhal jsem. Navíc půjde o mou úplně první zkušenost s hraním na letní scéně.

Nová inscenace Forman je součástí projektu Rok Formana, stejně jako podcast Forman / Drž se toho snu, který připravují Iveta Nebesářová a Pavel Sladký. Do Roku Formana se zapojí i vybraná kina, která uvedou jeho filmy. Lidé si tak budou moci připomenout život i tvorbu Miloše Formana a získat ucelený zážitek.

Součástí programu budou také koncerty napříč hudebními žánry. Potvrzené jsou již nyní data dvou koncertů: Ondřej Havelka s Melody Makers vystoupí 24. 6., Dan Bárta & ILLUSTRATOSPHERE zahrají 25. 6. Těšit se můžete také na koncert Igora Orozoviče.

MAG#art2friends