Naše kůže – přecitlivělá, obnažená a vyděšená stejně jako celá společnost

Kůže je ztělesněním tenké linie, která odděluje nitro od okolního světa. Smyslovým orgánem, kterým okolní svět vnímáme, vzácným materiálem. Povrch těla může být i odrazem nitra. Naše kůže je přecitlivělá, stejně jako celá společnost – obnažená a vyděšená. Co o nás vypovídá a jakou má hodnotu? Ve světě, který jsme vytvořili, nás už nedokáže ochránit, a tak jím raději procházíme “v rukavičkách”.

Od nepaměti zabíjíme zvířata, abychom oblékli jejich kůži na svou. Aby nás hřála, chránila, zkrášlovala. Bereme na sebe odpovědnost za upřednostnění užitku povrchu před zachováním života uvnitř. Postupem času koželužské řemeslo vymírá. Ne proto, že bychom se do pružné a houževnaté kůže nechtěli dál oblékat, ale proto, že člověka nahradil stroj. Se smrtí totiž nechceme mít dál nic společného.

Z našich životů se vytrácí schopnost zabít a zpracovat zvíře, přesto mnoho z nás zvířata jí.  Nemusíme se dotýkat těchto činností, někdo jiný to udělá za nás.  Otázka však je, zdali nás to neodpojuje od samotné podstaty života. Smrt je součástí života,“ podotýká choreografka a režisérka inscenace Rukavičkářské závody Tereza Lenerová. Na jevišti divadla PONEC se představí britská tanečnice a choreografka českého původu Andrea Miltnerová spolu s performerkou a choreografkou Jitkou Čechovou.

Tereza Lenerová vystudovala v roce 2007 The Theaterschool v Amsterdamu. Svou prvotinou Proměnná se hned kvalifikovala na Aerowaves Spring Forward. Pro další experimenty spoluzaložila prostor Studio Truhlárna, kde také vytvořila několik svých zásadních autorských projektů: Švihla (oceněné mezinárodní porotou hlavní cenou Taneční inscenace roku 2017 na České taneční platformě) a Nepřestávej, které získalo zvláštní uznání poroty v rámci České taneční platformy 2019 a bylo zařazeno do výběru Aerowaves Twenty21. V roce 2021 Tereza Lenerová realizovala dvě premiéry – inscenace dis pla y(společně s Jitkou Čechovou, oceněné porotou České taneční platformy) a Existuje dojem bytí.

Inscenace Rukavičkářské závody

Koncept: Tereza Lenerová, Jiří Havlíček / Choreografie, režie: Tereza Lenerová / Tvorba, interpretace: Andrea Miltnerová, Jitka Čechová / Dramaturgie: Maja Hriešik / Hudba: Floex / Světelný design: Jan Hugo Hejzlar / Kostýmy: Radka Vyplašilová / Produkce: tactic / Výkonná produkce: Alena Cardová, Romana Packová / Grafika: Matěj Sumec / Foto: Adéla Vosičková / Poděkování: Yvona Kreuzmannová, Marketa Perroud, Ema Šlechtová, Kristýna Šimsová, Valerie Hrubešová, Ivana a Sláva Lenerovi, Filip Polanský

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ČR

PONEC – divadlo pro tanec je unikátní scénou pro současný tanec s veškerými přesahy tohoto žánru do dalších uměleckých oblastí. Již 23. rokem se podílí na tvorbě a vzniku nových progresivních tanečních děl, zejména jako koproducent. Dává prostor domácím umělcům a zároveň rozšiřuje možnosti mezinárodní spolupráce, v neposlední řadě podporuje ukrajinské umělkyně. Oslovuje i dětské a mladé diváky a věnuje velkou pozornost tvorbě interaktivních představení pro školy a rodiny.

PONEC provozuje Tanec Praha z.ú. za finanční podpory Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Městské části Praha 3 a dalších. Je členem European Dancehouse Network.

Tanec Praha z.ú. je partnerem projektu Krenovka. Společnost SUDOP Real na revitalizaci usedlosti získala grant z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP 2014–21.

Více informací a online prodej vstupenek na www.divadloponec.cz

MAG#art2friends