Natáčení nového filmu Davida Laňky ÚTĚK pokračuje

 „V těchto dnech jsme natáčeli první setkání obou hlavních hrdinů v podání Kanwara Šulce a Jakuba Bartáka, ale také scénu se Štěpánem Kozubem, coby filmovým tátou Kuby Bartáka. Přestože Štěpána sužovala choroba, přijel na natáčení a v mínus dvou stupních srdnatě odehrál své ´letní´ scény spolu s Janem Novotným, dalším skvělým hercem v paletě obsazení Útěku. Točili jsme v krásné chatičce v Rokytnici v Orlických horách, která nám kompletně zapadla sněhem, a tak jsme museli všechnu tu bílou nadílku odklidit a hrát si na to zmíněné léto,“ rekapituluje režisér David Laňka. A s úsměvem dodává, že natáčení provázely a provází četné výzvy: „Brodění řekou, když byl teploměr na nule. Kradení náklaďáku. Rvačky. Zapalování stodoly. Natáčení v průtrži mračen, jaké za padesát let svého života nepamatuji. Režírování líbačky svého syna (oba jsme si řekli, že tohle už nikdy více). Režírování šikany mého dalšího syna (druhý den byl poslušný jako nikdy). Každý den před námi byla nějaká výzva, ale my jsme se nebáli vyzvat ji na souboj.

David Laňka zároveň oceňuje výkony obou hlavních hrdinů: „Kanwar a Kuba – ty dva mi seslalo nebe. Slyší na sebe, hraje jim to dohromady neuvěřitelně.“ Zatímco pro Kanwara Šulce je Útěk první velkou filmovou zkušeností, jeho mladší parťák Jakub Barták už má za sebou natáčení několika filmů a seriálů: „Je to moje asi pátá filmová role, s Davidem Laňkou už jsem točil seriál Bodyguardi. S Kanwarem se mi hraje moc dobře. Na tomhle natáčení pro mě bylo asi nejtěžší, když jsme dělali, že mě mlátí, protože jsme to jednou točili v dešti a sklouzl mi klacek po ruce, bouchl mě do hlavy. Pak to docela dost bolelo, ale od dalšího natáčení mě to neodradilo, v budoucnu bych se určitě chtěl stát hercem.“ 

Sedmnáctiletý Ruda, který je na útěku z pasťáku, je moje první hlavní role ve filmu a je hodně na tělo. K nejzábavnějším momentům patřilo brodění ve studené řece hned na začátku natáčení. Naopak za jednu z nejtěžších považuji scénu, kdy dojde k ´prolomení ledu´ v tom klučičím přátelství, moje postava Rudy se otevře Sašovi, najednou není jen zlý, ale také citlivý, naslouchající… úplně jiná herecká poloha, v tom to bylo složitější,“ dodává Kanwar Šulc, kterého David Laňka považuje za obrovský objev.

Na plátna kin se Útěk dostal poprvé už v roce 1967, kdy získal ocenění na prestižních filmových festivalech včetně Benátek a Cannes, ale kvůli osobě režiséra Štěpána Skalského upadl v době normalizace v zapomnění. Kluky Sašu a Rudu tehdy ztvárnili Roman Skamene a Ivan Vyskočil, kteří se objeví i v nové filmové adaptaci. Spolu s nimi se rolí dospělých zhostili Kristýna Kociánová, Marta Dancingerová, Štěpán Kozub, Miloš Vávra ad. Za kamerou stojí Laňkův stálý kameraman Václav Tlapák. Autorkou hudby bude Markéta Irglová. Původní příběh, který se odehrával v reáliích 60. let, David Laňka přenesl domenšího města, do určitého bezčasí. Film vzniká v produkci No Stress Production, KVArt production a Nutivit. Premiéra je plánována na podzim příštího roku.

Příběh Oty Hofmana si mě získal hlavně svojí hloubkou. Na jednu stranu je to nesmírně dobrodružný příběh dvou kluků na útěku, které nejprve spojuje strach, aby se z něj postupně stalo přátelství, a pak nesmírně aktuální téma určité odlišnosti, kvůli které ty dva odmítá jejich blízké okolí. Ani jeden z nich nemůže být sám sebou, protože od nich společnost očekává něco, co nejsou, a oni se s tím musí poprat. My dnes žijeme ve velice liberální době, ale přitom se vymezování a odmítání stává jejím synonymem. Místo aby vítězila tolerance, sílí nesnášenlivost,“ míní David Laňka.

MAG#art2friends