Největší festival mladých filmařů v ČR

Pražský filmový kufr je unikátní platformou, která svým autorům skutečně pomáhá! Dětští tvůrci se tu nejen zdokonalují ve filmařském řemesle – zažívají především opakovaně hluboké porozumění a možnost svobodně vyprávět o svých pocitech.  

7. ročník soutěžního festivalu mladých filmařů Pražský filmový kufr, který je určen dětem a mladým tvůrcům od 3 do 20 let, je v několika ohledech neobvyklý. Do soutěže totiž letos své výtvory, kterých bylo více než 200, přihlásil rekordní počet 545 autorů. Ti se mohli dle svého zájmu zamyslet nad jakýmkoli tématem a zpracovat ho podle svého zájmu a zaměření jako hraný, dokumentární, případně animovaný film. Pro ty, kdo chtěli možnosti filmu prozkoumat úplně svobodně, byla i letos připravena kategorie experimentální film. Do soutěže mohli zaslat i svůj nerealizovaný scénář nebo filmový plakát.

Letošní snímky

Letošní ročník festivalu však také vystihuje motto převzaté z jednoho ze soutěžních filmů přehlídky: „Princezna s depresí a robot letí vesmírem a hledají společně smysl života.“ Jedná se o absolventský hraný film SPŠST Panská nazvaný Smysl života, jehož autorem je mladý filmař Filip Skořepa. Spolu s týmem spolužáků v této krátké hrané etudě vyjádřili něco, co se odráží a projevuje ve většině soutěžních filmů mladých autorů z celé republiky i zahraničí. Jak najít smysl života v dnešním světě plném strachu, úzkosti a osamění, kdy jsme po zkušenosti s pandemií všichni zakusili pocit izolace a hned se ocitli ve stavu ohrožení z války?

Nutno dodat, že existenciální témata tvůrci zpracovávali i velmi humornou formou, jako například ve snímku Jedna velká otázka Mikuláše Plecitého, zabývající se ničím méně významným než samotnou existencí boha. Tasemnice Zdeňka Matěje Kuděje skupinky žáků multimediální tvorby ZUŠ Ledeč nad Sázavou zase přináší kromě vynikající animace i rozuzlení, které si čtením mezi řádky nezadá s klasickými díly české Nové vlny. Břitkou a ve výtvarném zpracování profesionální formou se pyšní řada dalších animovaných snímků, například dokument Eva Jiřičná skupiny členů DRDS nebo Best Buy frekventantů Aeroškoly.

Síla ducha, tvorba a její sdílení jsou lékem a cestou, kterou chtějí organizátoři filmovou přehlídkou podporovat. Pro výjimečné autorské počiny proto letos vyhlásili zvláštní cenu Mental Power.

Filmový kufr pro pedagogy a prezentace filmových škol

Novinkou tohoto ročníku jsou také akreditované workshopy pro pedagogické pracovníky, které organizátoři nachystali ve spolupráci s AsFAV, CINED a NPI a které jejich účastníkům poskytnou praktický návod, jak ve výuce používat dokumentární nebo animovaný film. Zájem o tyto workshopy předčil očekávání – jejich kapacita se naplnila během jednoho dne. Součástí festivalového dne bude i celodenní prezentace několika významných audiovizuálních a multimediálních škol v ČR.

Kampaň Donio

7. ročníku festivalu letos poporvé předcházela úspěšná kampaň na Donio.cz, kterou podpořila řada významných osobností naší kulturní scény. Vojtěch Dyk natočil pro kampaň svou výzvu a také spot, ve kterém si zahrál s dětmi z Dismanova rozhlasového dětského souboru. Svou výzvou festival podpořila i světově úspěšná režisérka animovaných snímků Denisa Grimmová nebo kameraman vynikajících filmů a seriálů Pavel Berkovič, herečky Anna Geislerová, Tatiana Dyková a Berenika Kohoutová, hudebník a DJ Mardoša nebo influencer Lukefry. S řadou z nich se setkáme během vyvrcholení festivalu – FestDne v La Fabrice. Na podporu festivalu tam zahraje také legendární kapela Ohm Square, jejíž hudba je známá z řady českých filmů.

MAG#art2friends