Tereza Švejdová v charitativní kampani

Mobilní hospice jsou tu pro všechny

Byl nádherný jarní den. Seděla jsem na lavičce pod rozhlednou a pozorovala mladou ženu, která stála přede mnou. Měla oteklé nohy, které se jí sotva vešly do bot. Chybějící vlasy skrývala čepicí. Přesto byla tak krásná. Usmívala se, nastavovala tvář slunci, ale z očí jí vyzařoval velký smutek. Nasávala všechnu tu krásu kolem, myslela na své dvě děti, které tolik milovala a pro které se tu snažila být každou minutu. Myslela také na svého manžela. Nebude se cítit bezradný, až tu nebudu? Říkala si mladá žena. ” popisuje pacientku Lucie Stránská, zdravotní sestra Domácího hospice 14 pomocníků. 

Spot vznikl v režii Mughots Directors a v produkci Creative Embassy

Příběh mladé ženy, která čelila nevyléčitelnému onemocnění a využila služeb mobilního hospice, není ojedinělý, jak si lidé často myslí. “Je to jeden z přetrvávajících mýtů, že hospicovou péči potřebují pouze staří lidé,” vysvětluje Monika Marková, předsedkyně Fóra mobilních hospiců a ředitelka Hospice sv. Štěpána. Z dat Fóra mobilních hospiců za rok 2022 přitom vyplývá, že až jedna čtvrtina pacientů jsou lidé mladší 64 let. Devět z třiatřiceti mobilních hospiců zapojených do sběru dat poskytlo péči i dětským a dospívajícím pacientům do 18 let. 

Herečka Tereza Švejdová v kampani Dožít doma

Služby mobilních hospiců jsou určeny všem, kteří trpí nevyléčitelným a život limitujícím onemocněním v jakémkoliv věku. Kvalitní služba je poskytována lékařem paliatrem, který se snaží, aby dotyčný netrpěl bolestmi a jinými zdravotními komplikacemi. Ostatní profese, např. sociální pracovníci nebo psychologové a duchovní, se starají o další potřeby pacienta, ale i pečujících. A hlavně jsou v pohotovosti 24 hodin, 7 dní v týdnu,” doplňuje Monika Marková. 

Zviditelnění tématu mobilní specializované paliativní péče je smyslem letošní kampaně Dožít doma, která 6. ročníkem navázala na původní kampaň DOMA. Kampaň vyvrcholila Papučovým dnem 11. října 2023. Do akce se zapojuje kromě 43 mobilních hospiců také řada firemních partnerů, nadací a hlavně jednotlivců, kteří o tématu mluví. Další informace o kampani a službě mobilních hospiců najdete na www.dozitdoma.cz.

MAG#art2friends