S Václavem Neužilem o novém sci-fi Bod obnovy

Ve čtvrtek 21. 9. přichází do kin unikátní české sci-fi Bod obnovy. Příběh, který se odehrává v roce 2041, je srovnáván s mnoha kultovními sci-fi snímky, svým umístěním do Prahy a okolí a velmi kvalitním VFX zpracováním postprodukční společnosti Magiclab ale nahrává unikátnosti a podporuje představivost a zvědavost diváků, jak bude pravděpodobně naše okolí vypadat za necelých 20 let.

Hlavní roli v Bodu obnovy si zahrála Andrea Mohylová, které zdatně sekundují Matěj Hádek a Václav Neužil. V dalších výrazných rolích se představí Jan Vlasák, Karel Dobrý, Agáta Kryštůfková, Iveta Dušková, Adam Vacula či slovenští herci Milan Ondrík a Richard Stanke.

Jak na natáčení filmu vzpomíná herec Václav Neužil?

Kdo je agent Mansfeld?

Moje postava je agent Europolu. Pracuje pro stát stejně jako Em Trochinowská, nicméně je s ní trochu ve sporu, takže je to taková ambivalentní postava.

Jaké jsi měl první pocity, když sis přečetl scénář?

Cítil jsem z toho vzrušení. Nikdy v životě jsem jako herec nečetl sci-fi, protože jako český herec k tomu nemáte moc příležitostí. Takže pro mě to bylo, jako kdybych se
dostal do šuplíku nějakému světovému scenáristovi.

Musel ses na roli nějak speciálně připravovat?

Velká změna nebo fyzická příprava nebyla potřeba. Myslím, že Robert Hloz (režisér) chtěl pro roli moji tvář rovnou takovou, jak ji viděl, takže jsem se nemusel razantním způsobem měnit.

Která scéna pro tebe byla nejzajímavější?

Mám tam takovou akční scénu, rvačku ve třech lidech s Matějem Hádkem a Andreou Mohylovou. To pro mě byla nejzajímavější scéna, když jsem četl scénář, protože
tam bylo málo textu a skoro každý druhý řádek byl popis, kdo odletí na stěnu, kdo koho hodí na kanape, kdo podleze, otočí se, střílí, mine, skáče… To jsem si nedokázal
představit. S Luďkem Jelenem a kaskadéry jsme to dávali dohromady a měli jsme speciální zkoušky, než jsme to natočili. Tahle scéna pro mě byla velká výzva.

Co si vybavíš, když se řekne Bod obnovy?

První, co si vybavím, je pohled Roberta Hloze a ten jeho úsměv, to jeho nadšení v očích, že si plní svůj sen.

Co pro tebe znamená sci-fi?

Sci-fi pro mě znamená možnost nahlédnout do lidských mozků a lidského vědomí. Vlastně je to filozofická otázka. Jak stárnu, tak se mi sci-fi líbí víc a víc. Myslím, že dobré sci-fi není jen o té akčnosti a tricích, o tom, jak to tady bude vypadat v budoucnu, ale je to o tom, čeho je člověk schopen. To je pro mě na sci-fi nejvíce vzrušující. Že si můžeme představovat, na základě toho, co o lidech víme, čeho je člověk schopný v nějaké hypotetické situaci. Takže sci-fi je pro mě filozofie. A já si myslím, že toto všechno v Bodu obnovy je.

Kdybys měl už tu možnost, nechal by ses obnovit?

Na to se asi všichni budeme sami sebe ptát po zhlédnutí Bodu obnovy. To je právě ta filozofická otázka. Teď bych nechtěl mít takovou moc nad svým životem, že bych
byl zároveň i Bůh, který rozhoduje o tom, jestli budu žít věčně…

Co myslíš, že budešt dělat v roce 2041?

Budu snad už mít nějaký dům u oceánu v Portugalsku a budu jezdit nebo lítat mezi domem a natáčením.

Proč by na tenhle film měli lidé do kina přijít?

Hlavně ať lidé chodí do kina. Jsem zastánce toho, že kina nesmí zemřít, takže ať lidé chodí na to, co mají rádi. Kdo má rád sci-fi, tak je tady s tímhle filmem největší příležitost, protože je to nejlepší české sci-fi za posledních sto let.

Zdroj: presskit @Bioscop

Film Bod obnovy byl jedním z nejvýraznějších filmů letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde byl promítán v sekci Zvláštní uvedení, a kde jej zhlédl a ocenil také prezident České republiky Petr Pavel. Od té doby byl film vybrán na mnoho mezinárodních festivalů po celém světě, kde získal už i ocenění. Kromě světové premiéry v Jižní Koreji a festivalů ve Švýcarsku, Kanadě, Chorvatsku, Srbsku, Slovensku či Německu jej uvidí v nejbližších týdnech také festivaloví diváci v USA, Rakousku, Řecku, Španělsku, Holandsku, Velké Británii, Belgii, Itálii a v mnoha dalších zemích. Film také získal distributory v USA, Kanadě, Austrálii, Německu, Rakousku a pokračuje dále ve svém úspěšném tažení.


V Bodu obnovy hraje také Adam Vacula

MAG#art2friends