Neohrožená Carmen z Metropolitní opery rozpálí kina

Na plátna kin v rámci oceňované série přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku MET: Live in HD míří další klasika. Bizetova Carmen se divákům na celém světě představí v poněkud nečekaném, moderním hávu. Nová inscenace oceňované britské režisérky Carrie Cracknell nachází v díle témata, která jsou v současnosti více než aktuální. Carmen se na plátnech kin představí v sobotu 27. ledna 2024 v síti Cinestar, kině Světozor, Bio Central a také v kinech v Hodoníně, Chomutově, Kutné Hoře, Vrchlabí a dalších. Další možnost je zhlédnout záznam 4. února v kině Aero. Do kin distribuuje společnost Aerofilms.

Jiskřivý obraz ženy, která touží po lásce, ale její činy vyvolávají posedlost a žárlivost, je jednou z nejoblíbenějších oper všech dob. Už jen fakt, že se její první uvedení v rámci série MET: Live in HD v roce 2010 stalo jedním z nejúspěšnějších a nejprodávanějších přenosů v historii projektu, vypovídá o mnohém. Carmen měla premiéru v roce 1875 a dodnes je stálicí a jistotou na řadě světových scén, z dvacítky oper, jež Georges Bizet napsal, patří k těm nejhranějším. Její autor po 33. repríze svého, ve své době nesmírně kontroverzního, díla náhle zemřel. Melodie Habanera z prvního jednání či Toreadorova píseň z druhého, ale téměř zlidověly a patří mezi nejznámější operní árie.

Dílo napsané ve stylu opera comique ve své době otevírala i nepopulární témata – když se na jevišti objevilo vyobrazení proletářského života dělnic z továrny na cigarety, pašeráckého prostředí, nemorálnosti a bezpráví a tragická smrt hlavní postavy, byl to šok. Tento aspekt už dnes operní publikum nikterak ze sedaček nezvedá, jak ale ukazuje inscenace v Metropolitní opeře debutující režisérky Carrie Cracknell, opera v sobě obsahuje motivy, které jsou aktuální i v jedenadvacátém prostředí. Uvedení, které děj přenáší do současných Spojených států amerických, akcentuje genderově podmíněné násilí, zneužívající pracovní struktury i touhu vymanit se ze společenských okovů. Carrie Cracknell, která zaujala svými inscenacemi v britském National Theatre se nijak netají tím, že ikonický příběh nahlíží feministickou optikou.

.

MAG#art2friends