NeverMore 68 na Výstavišti

Druhý ročník kulturně společenského festivalu NeverMore 68 se uskuteční v den výročí 55 let okupace tehdejšího Československa 21.8. od 16:00 do 22:00 hodin na Výstavišti.

Vedle samotné připomínky vpádu vojsk Varšavské smlouvy na naše území budou jedním z hlavních letošních témat dezinformace. Nadcházející ročník připravilo Výstaviště Praha ve spolupráci s Ústavem nezávislé žurnalistiky, spolkem Díky, že můžem a Českým rozhlasem Radiožurnál s tím, že na akci přijala pozvání řada dalších významných médií a spolků spolupodílejících se na diskusních panelech i doprovodných aktivitách. V rámci hudební části se mohou návštěvníci těšit na I Love You Hunny Bunny nebo uskupení Tamara. NeverMore 68, to jsou koncerty, diskuse, výstavy, projekce a zejména vzájemný dialog a oslava svobody a pravdy.

Výstaviště Praha přebírá štafetu Českého rozhlasu

NeverMore 68 je kulturní festival, jehož hlavním cílem je pro letošní rok nejen připomenout památku 55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa, ale také apelovat primárně na mladší generaci stejně jako další vnímavé posluchače a diváky v otázce dezinformací, které dnes představují jednu z nejsilnějších geopolitických zbraní. Dezinformace jako téma se objeví napříč diskusními panely v hlavním stanu u Skateplazy na konci Bruselské cesty, který bude mít pod svou taktovkou Ústav nezávislé žurnalistiky a spolek Díky, že můžem. Jednu z hlavních rolí zde však zastoupí také Český rozhlas, který patří k symbolům událostí roku 1968.

Speciální host akce Alexej Makarov

Pozvání na akci přijal i speciální host Alexej Makarov, ruský historik, archivář a spolupracovník ruského sdružení Memorial. Alexej Makarov se specializuje na studium sovětské historie v období 1953-1987, konkrétně Sovětský svaz v době “tání” a “stagnace”. Ve své praxi se zaměřuje také na disidentské hnutí a samizdat. Současná politická i mediální situace v Rusku a řadu dalších otázek vztahujících se nejen k tehdejší okupaci Československa a informování o daných událostech v ruských učebnicích zodpoví pan Makarov v rámci jednoho diskusního bloku v odpoledních hodinách v podcastovém stanu.

Výstavy, hudba i projekce

Celé odpoledne nabídne na Výstavišti bohatý kulturní program, a to výstavy, koncerty i večerní tematickou projekci na Maroldovo panoráma od studia Lunchmeat. Mezi spolky a organizacemi, které jsou zapojeny do programu i panelových diskusí, se dále návštěvníci setkají se zástupci Gulag.cz, Proti ztrátě paměti, Dekomunizace,.z.s., Muzeum na demarkační linii v Rokycanech nebo Političtí vězni.cz. Hudební část akce přinese koncerty I Love You Honey Bunny nebo skupiny Tamara. V rámci výstav budou připraveny nejen tematické fotografie, ale také těžká technika včetně tanku T 55, který byl součástí okupačních vojsk.

MAG#art2friends