Nicolas Cage se mi snad zdá

Pro norského režiséra Kristoffera Borgliho teprve o třetí, a to dokonce první anglicky mluvený počin. Spojení výrazného evropského talentu, který má za sebou oceňovanou satiru Je mi ze sebe špatně, a oblíbeného herce dalo vzniknout jedné z nejdiskutovanějších komedií letošního roku. Od své světové premiéry na torontském filmovém festivalu se o filmu mluví jako o jednom z potenciálních adeptů na zlaté sošky. Magazín The Hollywood Reporter označil film za „okamžitou kultovku“, IndieWire zase za „nejlepší absurdní komedii posledních let“. Očekávanou novinku uvede distribuční společnost Aerofilms již 11. ledna.

Roli nenápadného vysokoškolského profesora ztvárnila hollywoodská superstar Nicolas Cage. „Upřímně řečeno, byl to jeden z nejlepších scénářů, jaký jsem kdy četl, a myslím, že je to můj nejlepší výkon a pravděpodobně nejlepší film, v jakém jsem si mohl zahrát. Kristoffer Borgli natočil mistrovské dílo,“ netají se svým nadšením devětapadesátiletý herec.

 „Cítil jsem, že na to mám životní zkušenosti. Jsem dlouho na očích veřejnosti a prošel jsem si vzestupy a pády,“ dodává Cage. „Lidé si o mně myslí spoustu věcí a tahle role byla skvělým bodem, do kterého jsem mohl veškeré tyto domněnky, zážitky a pocity nasměrovat.“

Borgliho filmy jsou typické břitkým černým humorem, který si nebere servítky s ničím a nikým. „U lidského druhu existuje tendence zaměřit se výhradně na negativní věci. Na to, co cítíme, že nám chybí, i když zdánlivě máme všechno. Děláme se nešťastnými z absence nějakého vymyšleného potenciálu,“ říká autor.

Norský režisér do filmu promítl svou dlouhodobou fascinaci společenskou satirou. Sám své filmy raději ale označuje za „konstruktivní šikanu našeho kolektivního chování“. V humoru nalézá osmatřicetiletý rodák z Osla útěchu. „Když se na takovéto filmy díváme, cítím naději, že se pak můžeme pokusit své chování napravit,“ komentuje své snímky.  

Nicolas Cage je herec, režisér a producent, který díky své pozoruhodné všestrannosti už čtyřicet let sklízí úspěchy napříč všemi žánry. Naposledy se Cage objevil jako Drákula ve filmu Renfield společnosti Universal. Mezi jeho další díla z poslední doby patří u širokého publika oceňovaný výkon ve snímku Nesnesitelná tíha obrovského talentu nebo dojemné a cenami ověnčené drama Pig. Cage si také zahrál v průlomovém hororovém thrilleru Mandy, v psychedelické Barvě z vesmíru a v animované komedii Croodsovi 2.

V letošním roce se Cage představí jako pasažér ve filmu Sympathy for the Devil společnosti RLJE, který bude uveden do kin koncem tohoto měsíce, a také jako Matt, plážový povaleč v důchodu s tajnou minulostí ve filmu The Retirement Plan. Během své rané kariéry hrál Cage v řadě klasických filmů, jako jsou Dívka z údolí, O závod s měsícem, Křídla, Peggy Sue se vdává, Potíže s Arizonou, Pod vlivem úplňku, Polibek upíra, Zběsilost v srdci, Líbánky v Las Vegas a Red Rock West.

Za roli sebevražedného alkoholika ve filmu Leaving Las Vegas získal Cage Oscara, Zlatý glóbus a Cenu herecké asociace, následně se dostal do povědomí světového publika díky mainstreamovým trhákům, jako jsou Skála, Tváří v tvář, Con Air, Město . K jeho dalším dílům patří: Špatnej polda, Kick-Ass, Smrtonosná jízda (Drive Angry), Croodsovi, Joe, Poslední šance na pomstu, The Trust, Prokletý kšeft (Dog Eat Dog) a Mamka a taťka.

Kristoffer Borgli je oceňovaný norský scénárista a režisér. V jeho novém snímku To se mi snad zdá si v hlavních rolích zahráli Nicolas Cage a Julianne Nicholson, produkce se ujali Lars Knudsen a Ari Aster. Film měl premiéru v roce 2023 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a do kin ho uvede společnost A24. Jeho film Je mi ze sebe špatně se promítal v roce 2022 v sekci Un Certain Regard na filmovém festivalu v Cannes, do distribuce ho uvedla společnost Utopia Films v dubnu 2023. Nespočet jeho předchozích krátko- i dlouhometrážních filmů se promítalo na festivalech jako Sundance, SXSW a AFI Fest. Momentálně žije a pracuje střídavě v Los Angeles a Oslu.

MAG#art2friends