Noc divadel už zítra

Většina scén navíc program uvede zdarma nebo za snížené vstupné. Noc divadel se od roku 2024 přesouvá na nový jarní termín, tedy na nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března. Ten se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a se Světovým dnem loutkářství (21. března). 

Oslavy Světového dne divadla pořádá Mezinárodní divadelní ústav (ITI – International Theatre Institute), oslavy Světového dne divadla pro děti a mládež Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež ASSITEJ a oslavy Mezinárodního dne loutkářství Mezinárodní loutkářská unie UNIMA. Česká národní střediska těchto profesních divadelních organizací přidružených k UNESCO koordinuje v rámci mezinárodní spolupráce Institut umění – Divadelní ústav. Světové svátky divadla jsou příležitostí zamyslet se nad rolí a důležitostí divadla jako umělecké formy a upozornit na jeho význam pro lidská společenství i jednotlivce.  

Každý rok vybírají zástupci těchto organizací autory jednotlivých poselství. Norský spisovatel Jon Fosse se ujal letošního poselství ke Světovému dni divadla, poselství ke Světovému dni divadla pro děti a mládež prezidentka ASSITEJ International, australská divadelnice Sue Giles a poselství ke Světovému dni loutkářství bosensko-peruánská loutkářka Inés Pasic. 

Téma dvanáctého ročníku Noci divadel přímo odkazuje k tvorbě Franze Kafky, od jehož smrti letos uplyne 100 let. Avšak i tentokrát, stejně jako každý rok, je téma Noci divadel otevřené širokému spektru interpretací ze strany pořadatelů. Dramaturgyně Noci divadel v Česku Martina Pecková Černá k tématu dvanáctého ročníku říká: „Letošní téma ‘Proměna’ odkazuje nejen ke stoletému výročí úmrtí Franze Kafky, které rezonuje v připomínkách či inspiracích vycházejících z díla tohoto představitele pražské česko-německo-židovské kultury u nás i v zahraničí. Zároveň však může být opět východiskem k hravým či vážnějším interpretacím programu Noci divadel na témata aktuálních civilizačních proměn nebo ‘kafkáren’ v našem každodenním životě.“ To přispívá ke vzniku rozmanitého programu v divadlech napříč republikou, takže si takzvaně „na své“ přijdou všechny divácké i generační skupiny. 

Národní divadlo připravuje několik zajímavých zážitků v průběhu celého dne. Program odstartuje čtyřiadvacetihodinový maraton studentů uměleckých škol (Kreativní kampus), kteří budou tvořit ze zbytkového materiálu z dílen a skladů ND. Tvůrčí maraton akcentuje téma udržitelnosti a je přístupný v průběhu celého dne. Budova bude otevřena v sobotu od 10.00, přijďte se podívat, nebo celý proces sledujte v livestreamu na sociálních sítích! Místo konání: přízemí Provozní budovy B

Dále v odpoledních hodinách první česká scéna nabídne besedu v Divadelním archivu o proměně repertoáru ND v posledních 40 letech, interaktivní divadelní trasu „Dům proměny“ na Nové scéně a spoustu dalšího programu pro děti i jejich rodiče. Večerní hodiny pak budou patřit průzkumnickému zážitku „S nadhledem“, kde diváci nakouknou pod pokličku plánované rekonstrukci Nové scény. Program v ND završí „Technické fígle“, během kterých techničtí mistři Nové scény v kulisách inscenace POE představí jevištní techniku světla, zvuk, tahy a projekce. 

V rámci letošní Noci divadel připravuje tato scéna týmovou vědomostní soutěž na způsob oblíbených hospodských kvízů. Ve foyer Divadla Na zábradlí budou moci divadelní nadšenci celkem třikrát, a to od 17.30, 19.30 a 21.30, ověřit své znalosti z divadelní historie, regionální divadelní tvorby i inscenační praxe. V odpoledních hodinách od 14.00 a 15.30 hodin uvede divadlo dvě představení inscenace Franz a kavka. Novinka v režii Jiřího Jelínka je jedinou inscenací, která je na Zábradlí určena pro dětského diváka.

Program Noci divadel zahájí v 19:00 hodin činoherně-hudební novinkou Prodaná nevěsta v celosouborovém obsazení, výrazné hudební úpravě Ivana Achera, bohaté kostýmové výpravě a s originálními video projekcemi. I během letošní Noci divadel se můžete těšit na oblíbené komentované prohlídky, tentokrát se zaměří na multimediální kouzla. Přímo v akci Vám na interaktivních prohlídkách zákulisím vedených herci představí nové multimediální technologie, zblízka uvidíte např. jedinečné využití projektorů, speciálních promítacích ploch a videomapingu pro 3D vizuální zážitek, zakomponovaný do divadelních inscenací. Nechte se ohromit opravdovými jevištními kouzly Divadla pod Palmovkou a zaregistrujte si čas prohlídky. Časy prohlídek: 21:30, 22:00, 22:30, 23:00 na prohlídky divadla je nutná rezervace předem na se pokladna@podpalmovkou.cz

V Městských divadlech pražských se můžete těšit na otevřenou zkoušku inscenace Lešanské Jesličky, během které vám choreografka Lenka Vagnerová přiblíží inscenaci samotnou i práci souboru Lenka Vagnerová & Company.

Následovat bude Interaktivní výstava – netradiční cesta divadlem, v rámci které můžete přepisovat slavné monology, skládat báseň nebo zažít poetickou sprchu na jevišti. Poté přijde na řadu Divadelní kvíz, kterým vás provede Kryštof Krhovják a celý večer následně zakončí Písničkový dialog, kde budete komunikovat prostřednictvím živé hudby.

Kreativní prostor pro současný tanec PONEC – divadlo pro tanec nabídne představení Roselyne performerky Cécile da Costa, kterému bude předcházet workshop “Pod kůží Roselyne” umožňující účastníkům zkoumat postavu Roselyne – její rozpory, křehkost i sílu. Večer zakončí promítání krátkého filmu Roselyne a následná debata.

Pražské Studio Citadela začne svůj program ve spolupráci s tanečním ateliérem Kathak oslavou indického svátku HÓLÍ, kdy si lidé užívají barevné proměny zimy v jaro. Následovat bude scénické čtení úryvků z různých děl Franze Kafky v různých jazycích v podání herců Bohnické divadelní společnosti, dále one man inscenace Rakvičkárna, původně jarmareční loutkové divadlo proměněné na činoherní monodrama s autobiografickými rysy. Pozdější večer pak nabídne živé hudební vystoupení After Theatre Jam a projekci záznamu fascinujícího představení na motivy románu Franze Kafky v nastudování souboru herců se zkušeností z psychiatrické léčby z polského Krakova. 

Městské divadlo v Mostě chystá v rámci tématu na své Malé scéně interaktivní večer, při kterém se diváci promění v různé divadelní profese a mohou si tak na jeden večer vyzkoušet, jak vzniká divadelní inscenace od čtené zkoušky až po premiéru před diváky. Členové uměleckého souboru si vymění role s diváky, kteří se na malou chvíli stanou herci, rekvizitáři, režiséry, osvětlovači a mnoha dalšími profesemi, jež jsou nedílnou součástí vzniku nové divadelní inscenace. Zároveň spatří kompletní proměnu svého oblíbeného herce tzv. z civilu až do role.  

Divadlo loutek Ostrava nabídne tvůrčí workshop „Měním, tedy jsem“, na kterém malí návštěvníci i jejich doprovod najdou odpovědi na tyto otázky: Může se něco tak obyčejného, jako je list papíru, probudit k životu? Může se z několika dřívek stát princezna? Můžu se já proměnit v dinosaura?  Workshopem návštěvníky provedou herci Ondřej Vyhlídal a Karolína Vyhlídal Hýsková spolu s novým uměleckým šéfem Jakubem Maksymovem. 

MAG#art2friends