Noc splněných přání

Neděle, Institute, Glue, Chlapošrot, Bike Jesus, Praha. Tady nelze chybět.

Pateticky řečeno je tahle kombinace cosi jako noc splněných přání. Z texaského Austinu pocházející Institute zkombinovali anarcho-punk inspirovaný Warsaw a Crisis, absurdní hudební dadaismus a temnou atmosféru ve vlastní těkavou směs. Hned po prvním demu a několika singlech si je zaháčkovalo brooklynské vydavatelství Sacred Bones. V roce 2015 vydali dlouhohrající debut Catharsis a jízda mohla začít.

Vznik Institute je stejně absurdní jako jejich prezence. Datuje se do roku 2013,
kdy ústřední postava kultovní hardcore formace Glue Moses Brown na svůj čtyřstopák nahrál pár písní, které byly myšleny jako songy pro sólovou desku. Zbytek kapely to pochopil jinak – a  nezbylo, než založit nový projekt – Institute. V něm se objevil i další člen Glue, kytarista Arak Avakian.

Poté, co zmínění Sacred Bones v říjnu 2014 vydali úvodní EP Salt, které ukázalo široký hudební potenciál nově vzniklé kapely, se Institute nechali nasměrovat producentem Benem Greenbergem z Uniform a zmíněné Catharsis bylo na světě. Osvědčené spojení kapela + producent zopakovali i na albech Subordination (2017) a Readjusting the Locks (2019). Teď na londýnském labelu La Vida Es Un Mus vychází čtvrté album Ragdoll Dance. A Institute, doprovázení – samozřejmě Glue – vyrážejí na evropské turné.

Na jejich zastávce v Bike Jesus je doplní Chlapošrot, punkové uskupení z Prahy, jehož vlivy jsou jak klasický hardcore, tak i aktuální trendy v kytarové hudbě. Ve své první nahrávce Fotrův odchovanec útočí na ubohé lpění na tradiční představě maskulinity, na buranství i zpátečnictví, ale stejně tak na radikalizující se tendence ve společnosti, která se jen topí v bezbřehém nihilismu a v kotli kořalky.

Vstupenky
https://goout.net/en/tickets/institute+glue+chlaposrot/bwyu/

Událost
https://fb.me/e/1LCooIpzik

MAG#art2friends